Nemoc osmnáctiměsíčního syna vyděsila třeba ženu z Boskovic, která chce vystupovat jen jako Hana. „Akutní záchvat laryngitidy u syna začal v jednu hodinu ráno. Náš syn se dusil a pomohli až přivolaní záchranáři. Doktorka uklidnila nejen syna, ale i nás rodiče. Při převozu do nemocnice syn ještě dostal maňáska Františka a hned mu bylo líp,“ popsala.

Akutní laryngitida je poměrně běžné dětské onemocnění. Virus způsobí zánět sliznice hrtanu, který oteče.

PO PŮLNOCI

Dítě otok dráždí k charakteristickému kašli a může se mu také hůře dýchat. „Potíže většinou začínají po půlnoci. Z plného zdraví se ozve zvláštní kašel, který přirovnatelný ke štěkotu psa nebo kokrhání kohouta,“ vysvětlila dětská lékařka Iva Jeleníková z Brna.

Jako první pomoc doporučují lékaři otevřít okna a nechat dítě dýchat čerstvý chladný vzduch. „V létě dokonce radíme rodičům otevřít lednici. Důležité , aby se rodiče uklidnili. Je i možné podat dítěti léky proti alergii,“ dodává lékařka. U dětí u kterých se potíže objevily opakovaně už lékařka rodiče vybavuje léky předem.

Jihomoravští záchranáři vyjíždějí k podobným případům opakovaně. „Hodně záleží na počasí. Pokud je vlhko, vyjíždíme k dětem s akutní laryngitidou i osmkrát za noc. Naopak suchý, ledový vzduch pomáhá a neobjeví se žádný případ,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.