Jedna z jeho autorek je Markéta Honzová. „Lidé se nás na kompostování pomocí žížal často ptali. Rozhodli jsme se proto vydat jednoduchý návod, jak si doma kompost vyrobit," říká osmadvacetiletá absolventka krajinného inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně.

Brožuru plnou názorných obrázků a podrobných popisů sepsala se spoluautorkou asi za měsíc. „Máme bohaté zkušenosti z praxe. Proto nám to šlo rychle od ruky," zdůrazňuje Honzová.

Příručka neslaví úspěch jen u Brňanů, kteří si ji mohou v sídle Veronicy vzít zdarma. Z Brna je posílají také do jiných ekologických poraden po celé republice.

Přestože sama svůj vlastní žížalí kompostér doma nemá, svědomitě se stará o ten v práci. „Doma mám totiž zahradu, tak by to bylo zbytečné," vysvětluje.

Žížalí kompostér může podle ní vypadat skoro jakkoli. „Ideální je dřevěná bedna. Je ale nutné, aby měla víko. S žížalami v hlíně totiž žijí i jiní drobní živočichové, kteří by mohli vylézt a způsobit v bytě nepříjemnosti," popsala kompostér žena.

Na otázku, jak poznat, že je kompost už správně vyrobený, má jednoduchý návod. „Do hlíny se zasadí několik fazolí nebo hrášků a nechají se vyklíčit. Jestli jsou hezky zelené, kompost je hotový. Pokud jsou však nažloutlé, je potřeba nechat žížaly ještě chvíli pracovat," radí.

HANA FLORIANOVÁ