Barevná loga, pestré deštníky, zvýšená pódia. Restaurační zahrádky s podobnými prvky z centra Brna téměř vymizely. Většina podniků se už přizpůsobila metodice určující vzhled zahrádek v historickém centru, kterou vydal magistrát.

Metodika přesně určuje, jak mají zahrádky vypadat. Závazná bude od příštího roku. „Restauratéři, kteří se jí řídí už letos, získali slevu na poplatcích za zahrádku,“ uvedla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Od příštího roku za nedodržení metodiky čekají provozovatele podniků postihy.

Vzhled zahrádek podle metodiky
• Přesné pokyny pro zahrádky v historickém centru určuje Metodika Odboru památkové péče brněnského magistrátu.
• Zahrádky například nesmí mít podestu. Výjimkou jsou místa, kde je sklon povrchu silnice větší než 6 procent.
• Na ohrazení zahrádek nesmějí být reklamy. Navíc nesmí být neprůhledné.
• Boční zdi zahrádky nelze ničím zakrýt.
• Slunečníky nebo markýzy musí být jednobarevné, ideálně světlé nebo šedé barvy, splývající s budovou.
• Na zastínění nesmí být velká reklamní loga.

Odborníkům se změny líbí. „Bez slunečníků, na kterých řve logotyp dodavatele, se daří, aby architektura ve městě mohla dýchat. Aby dostaly prostor domy, fasády, jejich kulturní hodnota,“ zhodnotila změny designérka Veronika Rút Nováková.

Stejný názor má více odborníků. „Jednotný styl, omezená reklama, sjednocení markýz jsou pro vnímání města pozitivní. Je přece dobré, když návštěvník Brna i běžný občan vnímá lidi a ulice kolem sebe, a ne křiklavou reklamu,“ poznamenal architekt Tomáš Pavlovský z Vysokého učení technického.

I Brňanům se nový vzhled většinou líbí. „Zahrádky bez reklam jsou mi sympatičtější,“ poznamenal třeba Lukáš Repišťák.

Podobný názor má i Brňanka Alena Kamasová. „Některým změna rozhodně prospěla. Často byly škaredé. Musím ale říct, že teď působí trochu uniformně. Jsem pro, aby vzhled podléhal pravidlům, ale nechala bych majitelům trochu prostoru,“ podotkla.

Jednotnost nových zahrádek naopak děsí provozovatele. „Přizpůsobili jsme se. Dříve jsme měli zahrádku oplocenou plotem z dřívek, který ladil s atmosférou. Nyní je to úplně obyčejná zahrádka. Původní vzhled zahrádek naznačoval, jestli jde třeba o pizzerii, nebo hospodu jako ze středověku, teď to lidi nerozliší,“ podotkla majitelka Středověké krčmy na náměstí Svobody Kateřina Uličník.

Podobný názor má víc majitelů. Podle některých nový vzhled zahrádek městu uškodil. „Argumenty, že teď je přes zahrádky vidět na památkově chráněné budovy, jsou mimo. Bylo na ně vidět i před změnou. Pro zákazníky jsou teď zahrádky méně pohodlné, a například bez podest, které metodika zakazuje, se ničí dlažba,“ zkritizoval provozovatel restaurace Panoptikum Přemysl Vyhňák.

Změny byly navíc pro provozovatele drahé. „Před dvěma lety jsem do zahrádky investovala nemalé peníze a teď jsem ji znovu musela předělávat, protože nevyhovovala pravidlům,“ stěžovala si další z majitelek.