Lidé se dočkají i nového prohlídkového okruhu. Návštěvníci však nyní musí počítat s tím, že památku zahalí lešení. Nejdřív se totiž dělníci pustili do obnovy rizalitu přiléhajícím k divadlu a francouzské zahradě. „Zvlášť se budeme věnovat dvěma rizalitům a hlavnímu průčelí. Aktuální obnova by neměla návštěvníky nijak omezit,“ ujistil Zbyněk Šolc ze správy zámku s tím, že rekonstrukce fasády potrvá čtrnáct měsíců a vyjde na čtyřicet milionů korun.

Těšit se mohou i turisté, kteří si myslí, že je valtický zámek už ničím nepřekvapí. „V jižním křídle necháme obnovit několik místností ve druhém podlaží zámeckého paláce. Pak tam vznikne nový prohlídkový okruh, jeho komnaty nebyly nikdy přístupné,“ odtajnil plány Šolc.

To nadchlo Vyškovanku Pavlínu Poláčkovou. „Loni jsme valtický zámek navštívili při cestách jižní Moravou. Je skvělé, že se našlo dost peněz na to, aby byl ještě zajímavější. Zvlášť nový okruh bude velké lákadlo pro turisty. Pro mě určitě,“ zhodnotila žena.

Milionová obnova• Zámek ve Valticích dostane novou fasádu.
• Renovace se dotkne i soch a střech.
• Vznikne nový prohlídkový okruh.
• Veškeré opravy potrvají nejméně do roku 2020.


Ani novým okruhem plánované práce neskončí. Součást projektu je i renovace střech a všech soch. „Po dlouhých letech dostanou opět zlacení,“ upřesnil Šolc. Na obnovu fasády naváže také čtyřicetimilionová rekonstrukce východního předzámčí, kde sídlí hotel Hubertus a dokončení střechy západního předzámčí za zhruba šest milionů.

Obnova potěšila i vedení Valtic. „Ve městě je zámek rozhodně největším lákadlo. Jsme proto rádi, že se památkáři rozhodli vložit do něj další peníze. Před několika lety se opravovalo Národní centrum divadla a tance, jízdárna a zámecké divadlo. Objekt bude zas o něco atraktivnější a přiláká víc návštěvníků,“ prohlásil starosta Valtic Pavel Trojan.