Jižní Morava drží i další prvenství, avšak nelichotivé. „V porovnání se zbytkem republiky stojí hamburger a svíčková nejvíc, a to 176 a 174 korun. Průměrná cena objednaného jídla je po Praze nejvyšší, a to 162 korun,“ uvádí průzkum.

Při výběru oběda většinou lidé volí pizzu, v poslední době ale roste zájem také o asijskou kuchyni. „Otevřeno máme tři měsíce a přes obědy bývá plno,“ potvrdila servírka v brněnské vietnamské restauraci Pho 43 Toyet Nhung Phong.

Podle výživového odborníka Jana Cahy je fenoménem poslední doby odklon od potravin s vyšším obsahem lepku. „Lidé kvůli pečivu a pekařským výrobkům panikaří. Což však není odůvodněné, pokud je nejedí denně. Asijská kuchyně táhne kvůli kvalitnějšímu zastoupení živin, jako je vařené maso, zelenina nebo rýže, a také díky rostoucí oblibě kultury kontinentu,“ vysvětlil odborník.

Doplnil však, že se nemusí vždy jednat o zdravou stravu a je třeba dbát na kvalitu.

Petr Novotný z Brněnska si obvykle objednává přesně v poledne. „Nejčastěji mám chuť na Pho bo nebo Bún bò Nam Bo, někdy si dám i pizzu nebo těstoviny. Bohužel, ceny jsou poměrně vysoké,“ míní.