Rozzářené oči i smutné obličeje dětí. Takové emoce se dají očekávat u malých návštěvníků největší herny s oblíbenou dánskou stavebnicí Lego v České republice. První při příchodu, kdy uvidí osm milionů kostek na hraní. Druhou, když je rodiče budou odvádět domů na večeři. Vedle herny bude i muzeum, v němž zájemci uvidí unikátní modely postavené z lega. Třeba brněnskou vilu Tugendhat. Kostkoland otevře v sobotu hodinu po poledni v Království hraček Bambule v Olympii v Modřicích na Brněnsku.

Zařízení s dětskou tematikou má děti odtáhnout od počítačů, podpořit jejich kreativitu a aktivní zábavu. „Chceme, aby si děti hrály tak, jak bylo dřív normální. Teď už často umějí používat jen palce k ovládání tabletů či mobilů. U nás se něco naučí a dostanou prostor, aby tvořily," nastínil záměr zakladatel obchodů Bambule Jaroslav Novozámský.

První v republice

Herna ve spojení s víc než stovkou modelů postavených z této stavebnice je ve druhém patře hračkářství a vznikla na ploše bezmála osm set metrů čtverečních. „Jde o první stálou hrací zónu s legem o takové velikosti v České republice," upozornil majitel sítě obchodů a hlavní iniciátor herny Petr Homolka.

V takzvané free zóně, tedy k volnému hraní, se pobaví menší i větší. „Herna je hlavně pro děti ve věku od pěti do čtrnácti let, ale zabaví se v ní všichni. Například náročnější stavebnice, jako je Lego Technic, se může líbit i dospělým návštěvníkům," vysvětlila Kateřina Hirschová, která se stará o projekt Kostkolandu.

Její slova potvrzuje milovník stavebnice Lego Kamil Gregorek z Brna. „Jde pro mě o relaxaci od denních problémů. Je to dobrý nápad, určitě se do nového centra přijdu podívat," uvedl.

Na hraní bude na začátku k dispozici osm milionů kostek. „Pro děti do pěti let máme připravené také Duplo, které obsahuje větší dílky. Postavené modely pak vystavíme. Počítáme i s tím, že se některé části stavebnice možná ztratí. Kostky budeme neustále doplňovat," uvedl Novozámský.

Prostor nad prodejnou doplní mini kavárna, kde rodiče můžou počkat na děti, které si budou vedle hrát. „Pro návštěvníky chystáme také organizované soutěže a hry. Chceme pořádat i programy pro školy. Půjde o zábavné stavění poslepu nebo na čas, případně stavění na téma a vyhodnocení nejlepšího modelu," oznámila Hirschová.

Lidé můžou navštívit také muzeum s interaktivními modely z lega. To je na rozdíl od hrací zóny zpoplatněné. Dítě zaplatí za vstup padesát korun, dospělý sto, rodinná vstupenka pak vyjde na dvě stě korun. Na výstavě návštěvníci uvidí například egyptské pyramidy, hrady, vesmír, pohádky či celá města s domy i tramvajemi.

Až na konec světa

Mezi nejoblíbenější budou zřejmě patřit zejména interaktivní modely. „Máme tady točící se ruské kolo, kuličkodráhu či kolejiště s vlaky, které je na ploše dvakrát devět metrů," informoval Radovan Pekárek z fóra Kostky.org, jež sdružuje dospělé příznivce stavění z lega.

Za skládáním kostek je však daleko víc práce, než se na první pohled zdá. „Zabere to desítky až stovky hodin, je nutné nastudovat mnoho plánů a návrhů. Další náročnou částí je zajistit potřebné dílky. Ty jsou někdy dostupné jen na druhém konci světa," popsal svou zálibu Pekárek.

V Brně přibude ještě jedno zábavní dětské centrum. O víkendu totiž otevře i BRuNO family park v městské části Slatina.