Loni bydlela studentka Masarykovy univerzity Tatiana Peťková na koleji Lomená. Letos si však ubytování na stejném místě zajistit nemohla. Škola totiž kolej zavřela. „Nejvíc mě na celé věci zarazilo, že pouhý den před spuštěním rezervací přišel e-mail, že už na Lomené nelze dát bydlet,“ poznamenala studentka.

Koleje chce univerzita prodat v aukci. „Budova stojí v místě, kde univerzita nemá žádné výukové prostory. Proto je málo žádaná. Objekt navíc vyžaduje velké investice do rekonstrukce,“ odůvodnila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Studenti při zařizování ubytování na další školní rok řeší také jiné starosti. Někteří měli problém se systémem přihlašování na koleje. „Oznámil čekací lhůtu půl dne poté, co se mi na dvacátý pokus podařilo přihlásit,“ stěžoval si na facebookové stránce Správy kolejí a menz Miroslav Plášek.

Způsob přihlašování ale považuje mluvčí univerzity za spravedlivý. „Systém automaticky přiřadí číslo podle toho, jak se kdo rychle přihlásí. Je to obdobné, jako když přijdete na poštu,“ vysvětlila Fojtová.

Právo na kolej
• Na koleje Masarykovy univerzity se nejdřív hlásí studenti, kteří tam bydlí.
• Pak přichází na řadu studenti prvních ročníků, po nich všichni ostatní.
• Při přihlašování nehraje roli vzdálenost od bydliště. Jako první si bydlení zajistí nejrychlejší žadatelé.

Při přihlašování na koleje už nehraje roli vzdálenost bydliště od místa studia. „Po zavedení ubytovacího stipendia se student sám rozhoduje, jestli tento příspěvek použije na zaplacení bydlení na koleji, nebo na privátě,“ doplnila Fojtová.

Na kolejích může bydlet 3800 studentů. Na škole přitom celkem studuje dvaatřicet tisíc lidí.

Všechny zájemce o ubytování na kolejích neuspokojí ani brněnská technika. „Už teď evidujeme nejméně 450 žádostí o ubytování navíc,“ informovala mluvčí univerzity Radana Kolčavová.

Volné pokoje naopak hlásí Mendelova univerzita. „Zatím ubytujeme každého, kdo má zájem,“ řekl za školu Petr Vrána.

Podle realitních makléřů za situaci může vyšší cena za pronájmy bytů. „Studenti pak radši zůstanou na kolejích,“ vysvětlil ředitel brněnské pobočky Realitní společnosti České spořitelny David Sedlák.

ONDŘEJ VACULÍK
ELIŠKA GÁFRIKOVÁ