Aktuální časový harmonogram počítá s demolicí někdejšího vyhledávaného obchodního centra v letošních podzimních měsících. V budově zákazníci aktuálně využívají prodejny s bytovými doplňky, oblečením, elektronikou nebo supermarket a obchůdky s rychlým občerstvením. Současné pobočky řetězců, které se v Dornychu nacházejí, čeká konec nebo přesun do jiného místa.

Mluvčí developerské společnosti Crestyl Ondřej Micka ujistil, že zástupci firmy stávající obchody nechtějí uzavírat dříve, než to bude nezbytně nutné. „Cílem naopak je, aby zůstaly otevřené co nejdéle. Samozřejmě ale nemůžeme vyloučit, že někdo nezavře z vlastního rozhodnutí svoji prodejnu dříve,“ připustil Micka.

Vizualizace budoucí podoby komplexu Dornych.
Nový Dornych má povolení, nabídne obří kliniku. Bývalý Prior zbourají na podzim

„V tuto chvíli ještě žádné konkrétní plány nemáme,“ řekl Deníku například za firmu Kik Jakub Koutek.

Některým Brňanům však budou prodejny ve strategické lokalitě mezi hlavním nádražím a nákupním centrem Vaňkovka chybět. „Je to škoda, protože většinou, když jdu do Vaňkovky nebo na Úzkou a mám čas, podívám se, jestli někde nenajdu něco zajímavého. Venku se tam ale necítím moc bezpečně,“ podotkla třeba Petra Charvátová.

  • Vizualizace budoucí podoby komplexu Dornych

Plánovaný projekt, který v místě současného Dornychu vznikne a ponese příznačný název Nový Dornych, se službami a obchody počítá. „Kromě již představené kliniky nebo gastronomického konceptu se tam objeví řada dalších obchodů a služeb, od trafiky nebo drogerie až po módu či elektroniku,“ vyjmenoval mluvčí developerské společnosti Crestyl Ondřej Micka.

Obavy lidé nemusejí mít ani z průchodu od hlavního nádraží směrem k Vaňkovce a naopak. Nejméně do začátku výstavby neplánuje developer pěší trasy výrazněji měnit.

„Může dojít jen k nepatrným změnám nebo opatřením souvisejícím s některými přípravnými pracemi, jako jsou například přeložky inženýrských sítí,“ pokračoval Micka.

Sklady, kantýna i terasy. Na tato místa se podívají účastníci prohlídky někdejšího Prioru v Brně.
Ikonický bývalý Prior v Brně. Nahlédněte do míst, kam se běžně nedostanete

Přístupná zůstane v době vzniku rozsáhlého projektu také lávka do nákupního centra Vaňkovka. „Počítáme se zajištěním průchodů místem po celou dobu stavby. Po nějakou dobu povede cesta pro pěší blíže k ulici Dornych, ale platí, že přístup na lávku směrem k Vaňkovce bude trvale zachovaný,“ dodal mluvčí Micka.

Předzvěstí letošní demolice a plánované velké výstavby se již v uplynulém roce stalo ukončení provozu eskalátorů k nadchodu nad Dornychem. Ještě o rok dříve zlikvidovali dělníci nevyužívanou budovu bývalého Domu dětí a mládeže Junior.

Špatný technický stav pojízdných schodů odhalila technická prohlídka. Opravu eskalátorů odmítli zástupci města právě kvůli chystanému bourání bezprostředně sousedící budovy. „Důvodem uzavření byly opakované závady ve fungování,“ upozornila před časem mluvčí brněnského magistrátu Anna Dudková.