Ostrá bolest pod pravým žebrem zastihla Brňanku Alici Brzoňovou na dovolené v severních Čechách. „Bolest stále přicházela po několika hodinách, tak jsem šla do tamní nemocnice. Zjistili, že mám zánět žlučníku a nabídli mi operaci. Já jsem ji ale odmítla, raději jsem šla do Brna,“ sdělila žena.

Operace žlučníku se Jihomoravané bát nemusí. Podle exkluzivních dat Deníku Rovnost se nemocnice v kraji řadí v celorepublikovém měřítku mezi zařízení s nejmenším procentem komplikací.

Při bolestech žlučníku není okamžitá návštěva nemocnice nutná. „Lidé, kteří mají tyto problémy opakovaně, si poradí doma s léky na uvolnění hladké svaloviny. Pokud ale cholesterolový kamínek ucpe žlučovod, vznikne zánět, který se musí operovat,“ sdělila lékařka Renáta Novotná.

Ilustrační foto.
Rozveze až k hrobům. Ústřední hřbitov bude přes Velikonoce brázdit minibus

Přes dvě stě žlučníků ročně operují například ve znojemské nemocnici. „Pacienti si na operaci počkají zhruba šest týdnů,“ uvedl za nemocnici Pavel Jajtner. Míra komplikací u operací žlučníku je 2,7 procenta. Pacienti si tam po operaci poleží zhruba šest dní.

Žlučníkovému záchvatu pacienti předejdou zdravou stravou, především vynecháním smažených jídel.

U slepého střeva ale dobrá strava nepomáhá. Po operaci zůstávají lidé v krajských nemocnicích asi pět dnů. V kyjovské jen čtyři. „Hospitalizujeme pacienty tak krátce díky minimálním komplikacím. Závažnější potíže jsou výjimečné, pohybují se okolo jednoho procenta. Slepá střeva operujeme až třikrát týdně. Operace někdy trvá jen dvacet minut,“ přiblížil mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Ilustrační foto.
Marihuana není jenom droga. Podle lékařů i úspěšně léčí

Zákroky kvůli zánětu slepého střeva podstupují podle dat nejčastěji třicátníci a čtyřicátníci. „Proč tento problém trápí zejména mladé lidi doktoři zatím neví. Objevují se ale i u důchodců a těhotných. Střevo se může podráždit kdykoli,“ řekla lékařka Novotná.

Nastávající maminky lékařskou péči ocení především v porodnicích. Jihomoravské se podle Kanceláře zdravotní pojišťovny řadí k těm nejbezpečnějším v republice. Potížím se nejčastěji vyhnou jihomoravské rodičky v Kyjově na Hodonínsku. „Naše porodnice sice není nejmodernější, ale vynahrazuje to vysoce kvalifikovaný personál,“ zdůraznil již dříve mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Naopak s nejvyšší téměř sedmiprocentní mírou komplikací se potýká vyškovská porodnice.

Více si o tématu krajských nemocnic přečtěte ve čtvrtečním tištěném vydání Deníků Rovnost.