Orel skalní dostal jméno Maverick a je vyroben v životní velikosti ze železného odpadu. Základ těla tvoří nádrž ze staré motorky, použité byly různé autosoučástky jako rozvodová kola, řetězy, vstřikovače, ventily, žhaviče. Do křídel má usazeny vrtule z ventilátorů a perutě jsou z výpalků z kovovýroby.

Podstavec orla ve tvaru kmene stromu má základnu z kolo z tanku T-34, jehož hmotnost 298 kg je zárukou dostatečné stability. Výška skulptury je 202 cm a rozpětí křídel orla je úctyhodných 303 cm. O tom, že to není žádný drobeček, svědčí i celková váha sochy, která činí 422 kg.

close Dvoumetrový orel skalní z kovošrotu míří do leteckého muzea v Kunovicích info Zdroj: archiv KOVOZOO zoom_in Dvoumetrový orel skalní z kovošrotu míří do leteckého muzea v Kunovicích

Předloha, jíž se tvůrci inspirovali, vychází z americké filmové série Transformers, takže cílem nebylo vytvořit železnou kopii živého exempláře, ale robotického orla.

Orel přelétl do hangáru

„S Leteckým muzeem Kunovice spolupracujeme dlouhodobě na poli vzájemné propagace, a protože je nám činnost muzea mimořádně blízká, chtěli jsme tuto spolupráci ještě více rozšířit. Již před několika lety jsme se dohodli, že si vzájemně umístíme exponáty v expozici, abychom tak představili i jiná zajímavá místa u nás na Slovácku. Jsme moc rádi, že se to nyní podařilo zrealizovat a návštěvníci tak mají od 19. června tohoto roku možnost uvidět kousek KOVOZOO v Kunovicích,“ uvedla Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

Spokojeností se netají ředitel Leteckého muzea Martin Hrabec. „Jsme moc rádi, že k nám tento krásný orel přelétá hnízdit. Jde o hmotný důkaz naší vzájemné spolupráce s KOVOZOO. Letecké muzeum v Kunovicích na oplátku v KOVOZOO časem umístí několik leteckých artefaktů,“ reaguje na nový exponát Martin Hrabec.

Vybrali jsme pro vás: