Pacient s onemocněním Covid-19 s těžkým průběhem, který leží na Anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, je podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské z koronaviru vyléčený. "Ukázaly to opakované testy. Jeho stav je však i nadále vážný, protože trpí jinými zdravotními potížemi," upřesnila Lipovská.

Podle ní tedy aktuálně na zmíněné klinice pečují pouze o jednu pacientku s koronavirem s těžkým průběhem a ve vážném zdravotním stavu. "Je na umělé plicní ventilaci a od včerejška jí je nitrožilně podáván léčebný přípravek remdesivir. Pacientka, kterou sanitka přivezla v pondělí odpoledne z Městské nemocnice v Ostravě, ho bude dostávat celkem deset dnů," dodala v úterý.

O tuto ženu se stará i zdravotní sestra Hana Žemlová. Ta si stejně jako její kolegyně v úterý 12. května připomíná Mezinárodní den sester, který se na celém světě slaví u příležitosti narození zakladatelky ošetřovatelství a reformátorky nemocnic Florence Nightingaleové. "Tato výjimečná žena se narodila před 200 lety a veřejnost si díky pandemii uvědomila více než kdy jindy potřebu ošetřovatelského personálu," uvedla mluvčí.

Úlohu zdravotní sestry nejlépe podle Moniky Černé z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny vystihuje přísloví: Zachráníš-li jeden život, jsi hrdina, zachráníš-li 1000 životů, jsi zdravotní sestra. "Postavení zdravotní sestry se od dob Florence Nightingaleové velmi proměnilo, ale jako velmi zajímavý vnímám fakt, že mnohé „novinky“, které ona zavedla, jsou aktuální i v dnešní době. Doufám, že v očích veřejnosti se naše povolání vyšplhalo na vyšší příčky v seznamu prestižních povolání, a to i přes mnoho televizních seriálů, které z reality práce zdravotníků neukazují prakticky nic,“ dodala zdravotní sestra Hana Žemlová.