Mimořádně malé množství meruňkového kvasu se letos sešlo i v Pálenici Olbramovice Svatušková. „Pálíme už sedmnáct let, ale tohle jsem ještě nezažil. Je to jedna z nejhorších sezón za dobu našeho podnikání,“ posteskl si René Svatuška, který pálenici provozuje společně s manželkou.

Přestože vycházeli vstříc pěstitelům meruněk už od začátku sezony, měli tentokrát práce jen poskrovnu. „Pocítili jsme letošní mimořádnou neúrodu meruněk. Tady v okolí Moravského Krumlova a Pohořelic je spálil mráz a později dokonaly zkázu kroupy. V současné době máme tak dvacet procent celkové produkce pálenice než v průměrné sezóně,“ uvedl Svatuška.

S obdobným problémem se potýká také Jaroslav Kříž z Pěstitelské pálenice Suchohrdly. Přestože se v jejich palírně nyní hromadí kvasy z raných švestek a hrušek, kterých se letos urodilo až třikrát víc, zřejmě už obvyklou produkci nenaženou. „Výtěžnost z hrušek a švestek je nižší než z meruněk. Proto jsou také hlavní surovinou pálenice. Kvůli tomu, že letos chyběly, máme letošní produkci jen na třetině oproti loňskému roku.

Navzdory situaci cenu za vypálení Kříž nezvýší. „Naše cena je stejná, pěstitelé ale musí počítat se zhruba dvacetikorunou navíc kvůli zvýšené spotřební dani, kterou vláda schválila začátkem tohoto roku,“ upozornil Kříž.

Za litr padesátiprocentní pálenky zaplatí lidé kolem sto čtyřiceti pěti korun.

Švestek a hrušek je víc

Pozitivnější zprávy hlásí Pálenice U Nováků ve Znojmě. „Pálíme dva až tři dny v týdnu a vypadá to, že sezónu protáhneme možná i do března příštího roku. Sice nebyly meruňky, švestek a hrušek je ale víc, než v loni. Podprůměrná je ale úroda jablek,“ přiblížil Jiří Novák.

Na chuti letošní pálenky se ale podle něj projeví nižší cukernatost. „Bude jen jiná, každý rok je specifická. Nižší cukernatost jí ale na kvalitě neubere,“ podotkl Kříž.

Jen do domácího archívu s meruňkovicí bude letos chodit popíjet například Jaroslav Mikyska z Brna. „Jiné roky si s úrodou meruněk nevíme rady, co nezavaříme, dáváme na vypálení. Letos jsme ale sotva ochutnali pár kousků. Všechno zmrzlo. Naštěstí máme ještě zásoby,“ podělil se zahrádkář.