Českobudějovická buňka KDU-ČSL ale požaduje co možná nejrychlejší svolání stranického sjezdu, kde se bude hlasovat o novém vedení. K situaci ve straně se v pondělí na tiskové konferenci lidovců v Brně vyjádřil ministr životního prostředí Petr Hladík.

KDU-ČSL má letos svůj řádný volební sjezd zatím naplánovaný na říjen. Na něm si strana zvolí své vedení. „Předpokládám, že se svolá širší vedení strany, abychom se pobavili, jestli termín ponecháme, nebo bude sjezd už na jaře. Zatím tady máme podnět jednoho okresu, zda to bude většinový názor nebo ne, se ukáže. Já osobně nemám s dřívějším termínem problém," uvedl Hladík.

Dražba závodní helmy Jiřího Mičánka juniora přinesla brněskému Klokánku 2 615 000 korun.
Neuvěřitelná dražba Mičánkovy helmy. Klokánek Brno obdrží 2,6 milionu korun

Podzimní termín sjezdu má podle Hladíka tu výhodu, že bude až po evropských, krajských a senátních volbách. „Budou tady případně noví politici, kteří nově uspějí a budeme moci volby vyhodnocovat. Jarní sjezd zase znamená, že by nové nebo staronové vedení mělo více času stranu připravit k řádným parlamentním volbám," vysvětlil Hladík.

Zda bude Jurečka na volebním sjezdu strany obhajovat svou pozici předsedy strany, lidovci zatím neví. „Pokud by ji neobhajoval, tak jako místopředseda strany a ministr této vlády bych svou kandidaturu zvážil," připustil Hladík.

Film Aristokratka ve varu se natáčel na zámku v Miloticích. Yvona Stolařová, Hynek Čermák, Tatiana Dyková.
VIDEO: Aristokratka ve varu v předpremiéře v Brně. Přijeli Vejdělek i Stolařová

Pochybení Mariana Jurečky vnímá Hladík spíše jako osobní než politické. „Je to samozřejmě záležitost, která není pozitivní. On prostě udělal chybu, uvědomil si ji a omluvil se za ni. To si myslím, že je správné, je to chlapské a nesouvisí to s řízením KDU-ČSL ani s řízením ministerstva," podotknul Hladík.

O setrvání Jurečky ve funkci hlasovali lidovci minulé úterý na celostátním výboru tajnou volbou. Celostátní výbor tvoří devětatřicet členů, z třiceti přítomných pro Jurečku hlasovalo pětadvacet. „Je to tajná volba, ale nemám problém svůj postoj prozradit. Já jsem hlasoval pro to, abychom panu Jurečkovi dali důvěru," objasnil Hladík.

Majitelka cukrárny si prostory ponechá pro pořádání vlastních rodinných oslav.
Rodinná cukrárna v Brně po dvaatřiceti letech končí, majitelka chce jít studovat

Z kritiky, která se nyní na Jurečku snáší mimo jiné i na sociálních sítích, Hladík nevyvozuje žádné závěry o případné podpoře strany ve volbách. „Na jeho hlavu se snáší kritika dokonce i za kde co jiného, to je jeden z rysů české politiky. Řada lidí, kteří na sociálních sítích takto reagují, nejsou příznivci naší strany," řekl Hladík.

Jurečkova kauza podle Hladíka neovlivnila ani spolupráci v koalici SPOLU. „Spolupráce s kolegy z ODS a TOP09 je velmi dobrá a funguje. I v Jihomoravském kraji budeme kandidovat pod značkou SPOLU. Je potřeba v současné politické situaci spíše síly spojovat než je tříštit," poznamenal Hladík.

Několik důležitých milníků zvládli loni silničáři na stavbě velkého městského okruhu v brněnské Žabovřeské ulici.
VIDEO: Rok 2023 na VMO Žabovřeská v Brně. Připomeňte si, jak se stavba posunula

Na tiskovkou konferenci Lidovců v Brně měl v pondělí původně přijít i Jurečka. Na poslední chvíli se ale kvůli změně svého programu omluvil.