Hříšníkům za nedodržování opatření hrozí peněžní postih. V Brně strážníci evidují dvaadvacet případů oznámených správnímu úřadu. „Hned devatenáct z nich jsou muži, každý druhý přitom byl do třiceti let,“ upřesnil mluvčí brněnské městské policie Pavel Šoba.

Hlídky strážníků posuzují lidi bez roušek vždy individuálně. „Vyhodnocují společenskou škodlivost u konkrétních případů. Něco jiného je, když lidé nemají roušky v blízkosti jiných lidí a když hlídky vidí někoho bez roušky v prázdné ulici. V takovém případě lidi upozorní na povinnost jejich nošení,“ vysvětlil Šoba.

Strážníci v Brně se snaží lidem, co si nedokázali obstarat roušky, pomáhat. Některé hlídky jsou proto vybavené rouškami. Předaly je už hlavně penzistům i lidem bez domova.

V Břeclavi lidé roušky nosí poctivě. Potvrzuje to i velitel tamních městských strážníků Stanislav Hrdlička. „Většina lidí, které potkáváme, roušku má. A nezáleží na tom, zda jsou v přírodě nebo třeba na procházce v lese. Respektují nařízení. No a pokud se stane, že roušku nemají, pak spíš z nedbalosti nebo neopatrnosti. Třeba že vystoupí z auta a zapomenou, že ji mají svěšenou na krku,“ uvedl Hrdlička.

Strážníci v Břeclavi ostatně zatím poslali do správního řízení jen dva hříšníky. „Šlo o dva nepřizpůsobivé občany, kterým je jedno naprosto vše,“ přiblížil velitel.

Pokud se stane, že někdo roušku nemá, jsou strážníci připravení pomoci. „Stále u sebe máme zásoby roušek, jsme vybavení,“ usmíval se Hrdlička.