„Festival láká návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí tím, že se pokaždé odehrává v jiném regionu a zároveň představuje vinaře z několika obcí zároveň,“ uvedl ředitel festivalu Juraj Flamik z Nadace Partnerství. Letos se festival odehraje ve čtyřech vinařských obcích – Moravské Nové Vsi, Prušánkách, Hruškách a Novém Poddvorově.

„Chceme dát návštěvníkům možnost, aby si našli svého vinaře. Pro nás znamená, že musíme počet vstupenek nastavit tak, aby naši návštěvníci měli ve vinných sklepech dostatek prostoru, mohli v klidu vína přechutnat a s vinařem se lépe seznámit,“ popsal Flamik filozofii festivalu.

Lidem, kteří se chtějí po ochutnávce vína v některé z festivalových obcí prospat, se nemusí podařit najít ubytování. Pořadatelé pro ně zajistili hotelové autobusy, které ráno přivezou návštěvníky z Hodonína a Břeclavi do Moravské Nové Vsi a večer zase zpět.

Pravděpodobně nejznámějším vinařem festivalu je Lubomír Glos, který je otcem oblíbené odrůdy Cabernet Moravia. „Věřím, že osobní seznámení s vinařem, který tuto odrůdu vyšlechtil, bude samo o sobě zážitkem,“ doplnil Flamik. Na festivalu představí svá vína i další vynikající vinaři – vinařství Košut, Richard Tichý, Vinařství Beneš, VINem, Morávia víno nebo host Vinařství Konečný Čejkovice.

Doprovodný program bude plný folkloru. Zahrají cimbálky a vystoupí dětské soubory. Zejména ženám je určený pořad Ženy a víno s podtitulem Víno dělané srdcem. Uskuteční se pod vedením Moravských vinařek v Moravské Nové Vsi, ve sklepě Ivy Tomanové, jediné vinařky mezi festivalovými vinaři. Vinařky připravují netradiční degustaci Ryzlinku rýnského z různých etap sklizně.

Jarní festival začne v sobotu v deset hodin dopoledne. Sklepy budou otevřené až do devíti hodin večer. V neděli pak bude program pokračovat od deseti do patnácti hodin. V programu festivalu opět nebude chybět delikátní gurmetské menu s místními víny.