Výstava stojí na dobových předmětech. „Pěchotu, jezdectvo, dělostřelectvo i další součásti zúčastněných armád představujeme prostřednictvím vzorových zbraní řadových jednotek, s nimiž se obě armády u Znojma utkaly. Návštěvníci uvidí chladné i palné zbraně Napoleonovy gardy i některé velmi speciální zbraně rakouské pěchoty. K nejatraktivnějším exponátů patří více než dvě staletí staré uniformy včetně doplňků,“ uvedl spoluautor výstavy, historik muzea Jiří Kacetl.

Výstavu k výročí bitvy svedené 10. a 11. července 1809 připravil spolu s Vladimírem Kočanem a Jakubem Samkem s podporou vojensko-historické sekce Středoevropské napoleonské společnosti. Podle Kacetla má výstava připomenout důležitou historickou událost. „Neoslavujeme válku ani vítěze bitvy. Naším cílem je připomenout událost, která poznamenala město, kraj i celou Evropu a její protagonisty, naše předky. A na poli vojenské historie je naší ambicí přispět k tomu, aby se bitva u Znojma postupně zařadila mezi velké bitvy epochy, mezi srážky tak zvučných jmen jako je Marengo, Austerlitz, Jena, Friedland, Wagram nebo Borodino. Je světovou historií opomíjena neprávem," vysvětluje Kacetl a poukázal, že dvoudenní tvrdé boje v okolí Znojma nejen uzavřely válku roku 1809, ale také poslední jednoznačné vítězné Napoleonovo tažení.

„Sám Napoleon ale na bojiště dorazil až druhý den bojů. Lze tak říci, že poslední rozhodující vítězství jeho kariéry mu vybojovali generál Marmont a maršál Masséna. I to je důvod, proč bitva i Znojma zůstávala stranou zájmu,“ uvažoval historik. Samotnou pozoruhodnou historii bitvy a složitých pohybů obou armád, které jí předcházely, přiblíží doprovodná brožura.

Výstava potrvá do konce září. Už příští pátek se v duchu výročí ponese program znojemské muzejní noci. „Návštěvnici si budou moci mimo jiné vyrazit pamětní minci s Napoleonem, odlít si olověnou kuli, ocitnout se uprostřed vojenského ležení i navštívit vojenský lazaret. Tehdejší dobu přiblížíme také pohledem archeologa i přírodovědce,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Durajková.