Na lídryně ve svých kandidátkách vsadili jak brněnští lidovci, tak komunisté, zelení nebo sdružení Starostů a nezávislých. Starostka městské části Maloměřice a Obřany Klára Liptáková, kterou do čela své kandidátky nasadila KDU-ČSL, se na brněnské politické scéně pohybuje už dlouho. „V novodobé historii města Brna figurovali tři primátoři, poté úspěšná primátorka Dagmar Lastovecká a nyní opět tři primátoři. Jsem přesvědčena, že by se slušelo zachovat poměr tři ku jedné a na primátorské křeslo nechat usednout opět ženu," vysvětlila Liptáková, proč se uchází o post primátorky. Z toho, že by neměla dostatek času na rodinu, strach nemá. „Myslím, že moje děti odjakživa berou má časově náročná povolání jako samozřejmost. O to víc se jim snažím být k dispozici ve chvílích volna," řekla politička.

lídři kandidátek:
ČSSD – Roman Onderka
TOP 09 – Jaroslav Kacer
KDU-ČSL – Klára Liptáková
KSČM – Helena Sýkorová
SZ – Jana Drápalová
STAN – Irena Matonohová
ANO – Petr Vokřál
A co Brno? – Petr Kovač
Žít Brno – Matěj Hollan
ODS – lídra ještě neurčila
Úsvit – lídra ještě neurčil

Starostka Nového Lískovce Jana Drápalová, která kandiduje za Stranu zelených, by ve vedení radnice ráda prosazovala témata, pro která má jako žena větší pochopení. „V Novém Lískovci jsem se snažila zajistit, aby ve školkách bylo dost míst pro všechny děti. Chtěla bych, aby to tak fungovalo po celém Brně," sdělila Drápalová.

Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Michala Pinka však první místo na kandidátce automaticky nezaručuje primátorské křeslo. „Strany své lídry často prezentují jako kandidáty na starosty a primátory. Je to ale zavádějící. O tom, kdo se stane primátorem, rozhoduje až nově zvolené zastupitelstvo. Ne voliči," upozornil Pink.

S vedením kandidátky už mají některé letošní lídryně zkušenosti z minulých voleb. Irena Matonohová v komunálních volbách v roce 2010 vedla kandidátku TOP 09, letos však bude o hlasy voličů bojovat v barvách sdružení Starostové a nezávislí. „Ideály starostů mi imponují. Mým hlavním cílem je decentralizace moci. Byla bych ráda, kdyby se o co nejvíce věcech rozhodovalo na nejnižších úrovních," poznamenala.

S tím, že jako primátorka by měla méně času na rodinu, už se smířila. „I moji blízcí si zvykli na to, že jsem politička na plný úvazek a doma bývám málo," dodala Matonohová.

Někteří Brňané by na primátorském křesle ženu viděli rádi. „Mužů je v politice hodně, ale ženy schází. Bylo by fajn, kdyby Brno bylo průkopníkem a vedla ho primátorka," uvedla například Brňanka Vendula Nekudová.

V posledních komunálních volbách v roce 2010 o hlasy voličů s mužskými kolegy soupeřilo také několik žen. Jednou z nich byla například komunistka Helena Sýkorová, která vede kandidátku své strany i letos.

Odborníci jsouzatím s hodnocením žen na kandidátkách opatrní. „Nejsem si jistý, zda se v těchto konkrétních případech jedná o dostatečně silné osobnosti, které by byly schopné přitáhnout voliče," podotkl Pink. Zároveň se domnívá, že úvahy o tom, zda mají ženy u voličů menší nebo větší šanci, nejsou příliš na místě. „V českém prostředí zatím nebylo prokazatelně zjištěno, zda kandidatura ženy má na voliče vůbec nějaký dopad," vysvětlil Pink.

LENKA ŠKLUBALOVÁ