Do kůže drogově závislých se v pondělí vcítí žáci základní školy v Pohořelicích na Brněnsku. Již podruhé do města dorazil vlak projektu Revolution Train, který pomocí interaktivní zkušenosti upozorňuje na nebezpečí spojené s drogami. Z tamní základní školy do vlaku vyrazí žáci šesté až deváté třídy. „Spolu s nimi půjdou i učitelé, aby jim problematiku dovysvětlili. Důležité je, aby si mladá generace uvědomovala rizika spojená s drogami. Myslím si, že tenhle projekt padne na úrodnou půdu,“ sdělil ředitel školy Stanislav Polák.

Ve středu dorazí vlak i na brněnské výstaviště, na rozdíl od Pohořelic tam ale postojí jen jeden den. „Hned jsme měli plno. Očekáváme zhruba pět set dětí. Cílem je, aby z vlaku vystoupily s pocitem, že mají život ve vlastních rukou a je na nich, koho si do něj pustí,“ popsal autor projektu Pavel Tůma.

Se způsobem, jakým se děti o dopadech drog dozvědí, nesouhlasí však například členové Společnosti Podané ruce. „Zastrašování pomocí fotografií, filmů i otřesných svědectví bývalých uživatelů drog může mít na určitou skupinu dospívajících paradoxně zcela opačné účinky. Pro řadu mladých jsou rizika a různé senzace velmi atraktivní,“ sdělila za organizaci Jarmila Bajerová.

Revolution Train
- smysl vlaku podle tvůrců projektu: rozšiřuje dosavadní přístupy k protidrogové prevenci, zapůsobí na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy, závislosti a inspiruje jej k pozitivním životním volbám
- kritika vlaku: zastrašování odůvodňované zvyšováním povědomí o drogách, prezentována jedna cesta, a to že vyzkoušet návykové látky znamená závislost

Podle Tůmy ale negativní ohlasy přichází od organizací, které samy vydávají závislým stříkačky. „My chceme, aby k užívání vůbec nedošlo, protože číslo drogově závislých roste. Náš program je velmi účinný. Jsou do něj také zapojení proškolení policisté, kteří následně chodí do škol a doplňují problematiku,“ ohradil se autor.

Policejní mluvčí Kamila Haraštová potvrdila, že s problematikou drog se na jižní Moravě potýkají čím dál častěji. „Problém je zejména snižování věku uživatelů. Týká se to bohužel i žáků základních škol. S projektem protidrogového vlaku souhlasíme. Následně jej ve školách doplňujeme právním povědomím, aby žáci věděli, že to není správné a legální,“ uvedla.

Svou třináctiletou dceru do vlaku vezme i Brňanka Gábina Gottliebová. „S Kájou o této problematice hodně a otevřeně mluvíme. Je důležité, aby věděla, co s člověkem drogy udělají. Pamatuji si, že když jsem byla malá, tak v kině před filmem promítali krátký film o drogách a já od té doby věděla, že se jich nikdy nedotknu,“ míní žena.

Vlak v kraji už dříve zastavil, a to třeba v Mikulově, Znojmu nebo Břeclavi.