Do tábořiště u Olšovce přijede za sezonu asi pětadvacet tisíc lidí. Zatím jich dorazilo necelých devatenáct tisíc. K pobytu tam láká i řada akcí, jako například mezinárodní taneční kemp nebo závody dračích lodí.

Další vyhlášený kemp na Blanensku je v obci Suchý. Z cizinců tam jezdí hlavně Holanďani, Němci, Poláci a Slováci. Nárůst návštěvníků zaznamenali i tam. Stejně jako v Jedovnicích je voda podle hygieniků stále vhodná ke koupání. V kempu chtějí udělat nové přípojky pro stálé karavany a více odpadkových košů.

Správce sloupského kempu Relaxa František Baláž tvrdí, že minulý rok byl lehce nadprůměrný. „Za poslední půlrok bych řekl, že je to s návštěvníky o něco lepší. Zhruba tu bylo tak tisíc pět set lidí," dodal Baláž. Do kempu podle něj jezdí i cizinci, například Holanďané nebo Slováci. Letos Sloupští zvýšili kapacitu zahrádky. Plánují také ještě tento rok postavit pískoviště pro děti.

Pokud pod stan, lidem z Vyškovska se jako první vybaví kromě Suchého na Blanensku kemp Žralok Plumlov na Prostějovsku. Vedení areálu v zalesněné přírodě s možností koupání v Podhradském rybníku si letošní čísla zatím velmi pochvaluje. Podle správce kempu Petra Piňose je zájem ještě víc umocněný bezpečnostní situací v Evropě. „Nárůst je doslova extrémní. To, že lidé začínají využívat namísto zahraniční dovolené tu v Česku, je poznat. Už od poloviny června máme každý víkend vyprodaný. Klienti jezdí také hodně na prodloužené víkendy, případně na celotýdenní pobyty," vyjmenoval Piňos.

Kemp Žralok nabízí místo asi pro 150 stanů a 50 karavanů, ubytovat se zájemci můžou také v třicítce dřevěných chatek. „Turisté si speciálně vybírají také naše víkendové akce, například v sobotu pořádáme menší country festival," připomněl správce.

Víkendy plné, návštěvnost se vrací k číslům, která byla před revitalizací Plumlovské přehrady, při které dělníci zrekonstruovali hráz a vybagrovali dno. Tak hodnotí starosta Mostkovic na Prostějovsku Jaroslav Peška sezonu v obecním autokempu Přehrada.

Také ten řada lidí z Vyškovska navštěvuje. Přímo z Vyškova to mají necelou půlhodinu autem. „Zájem je velmi slušný, ač je na hodnocení zatím brzy. Do kempu chodím, abych se podíval na dodržování provozního řádu, takže vidím, že je plno. Řadu let jsme byli kvůli vypuštění Plumlovské přehrady proděleční, takže nyní potřebujeme, aby se nám ztráty vrátily," prohlásil Peška.

Bagrování se dotklo kromě přehrady také sousedního Podhradského rybníka, u kterého je situovaný zase kemp Žralok. „Udělali nám deset metrů od brány kempu menší pláž, která je hojně využívaná. Plumlovská přehrada je pak asi pět minut pěšky," upřesnil Piňos.

SIMONA FEILHAUER

MICHAL KOČÍ