Kabelky, oblečení, fotoaparáty nebo notebooky. Na to se zaměřují zloději, kteří na jižní Moravě vykrádají auta. „Berou vše, o čem si myslí, že se dá zpeněžit. Rádia, která se ztrácela dřív, je už ale nezajímají. Místo toho kradou spíše navigace," uvedla mluvčí brněnské policie Andrea Straková.

Za první čtyři měsíce roku vyšetřovali policisté v kraji 1066 případů vykradených aut. Je to o téměř dvě stě méně, než za stejné období loňského roku. V celorepublikových statistikách je Brno na čtvrtém místě. „V posledních týdnech jsme zaznamenali mírný nárůst. Je to i tím, že se nám podařilo chytit několik pachatelů. Na tuto trestnou činnost se policisté zaměřují, tak se jim daří," vysvětlila Straková.

Zatím poslední trojici zlodějů dopadli strážci zákona minulý víkend. „Pachatelé se vloupali do Citröenu Jumper zaparkovaného v Podstránské ulici v brněnské Slatině. Z kabiny vzali tašku s peněženkou a doklady. Když odcházeli, uviděl je majitel a zavolal na tísňovou linku," popsala krádež mluvčí.

Muž do telefonu řekl, že zloději nasedli do auta a ujeli směrem k Vinohradům. „Policisté zahájili pátrání a podezřelé zastavili v Táborské ulici. V autě bylo pět lidí ve věku od osmnácti do třiceti let. Všichni skončili na služebně. Za krádež jsou nakonec stíhaní tři, kteří se podobných činů dopouštěli i v minulosti," uvedla mluvčí policie.

Upozornila rovněž na postup strážců zákona proti vykrádačům aut. „Pachatele si vytipují a pak ho sledují. Čekají na důkazy, aby mu mohli prokázat víc akcí než jen jednu, při které ho přistihnou. Většinou jich má totiž na svědomí několik," poznamenala Straková.

Podle Jaroslava Krále z ČSOB Pojišťovny v létě krádeží věcí uložených v autě každoročně přibývá. „Zlodějům se naskýtají nová lákavá místa. Například odstavná parkoviště u koupališť, historických památek nebo v kempech," sdělil Král.

Jan Marek z odboru komunikace České pojišťovny k tomu dodal, že zloději se do aut nejčastěji dostávají oknem nebo rozbitými dveřmi. „V drtivé většině řešíme s klienty rozbitá postranní nebo zadní okna, vylomené zámky a poškozené kliky dveří," řekl Marek.

Jen výměna rozbitého postranního okna přitom stojí tisíce korun. „Je to velmi různé, záleží na typu auta i tónování skla. Vždy se ale musí zaplatit lepení, těsnění a práce. Jen to už stojí tisíce korun," konstatoval Viliam Lorenz působící v jedné z brněnských autodílen.

Do konce letošního dubna evidují policisté v Jihomoravském kraji škodu přesahující čtyřiadvacet milionů korun, kterou způsobili zloději při vykrádání aut. Za celý loňský rok se částka vyšplhala na téměř pětasedmdesát milionů.

Král dodal, že pachatelé často způsobí větší škodu na autě než na ukradených věcech. Stejně jako zloděj, který v polovině června vykradl auto zaparkované v Bavorech na Břeclavsku. „Dovnitř se dostal tak, že rozbil zámek. Odnesl nářadí, datový kabel a držák na navigaci. Vše za čtyři tisíce korun. Vypáčením zámku ale způsobil víc než pětitisícovou škodu," uvedla břeclavská policistka Hana Kejlová.

Vykradená auta

Do konce dubna 2012:

krádeží 1066

škoda 24 milionů korun

Do konce dubna 2011:

krádeží 1245

škoda 25,7 milionu korun

Do konce dubna 2010:

krádeží 1360

škoda 23,9 milionu korun

Zdroj: Policie ČR