Za posledních třicet let se výrazně zlepšila i prognóza mladých pacientů s nádorovým onemocněním. Více než pěti let od diagnózy se dožívá přes osmdesát procent z nich.

Nejčastějšími nádorovým onemocněním je u mladých žen rakovina prsu, která je zároveň v tomto věku nejčastější příčinou jejich úmrtí. „Mladší pacientky nespadají do celoplošného screeningu, a proto jsou často diagnostikovány v pokročilejším stádiu. Zároveň u nich déle trvá stanovení diagnózy,“ uvedla onkoložka Katarína Petráková.

U mužů je v této věkové skupině statisticky nejčastější rakovina varlat. Důležitá je pro ni stejně jako u rakoviny prsu prevence samovyšetřením. „Každý muž by se měl po sprše nebo koupeli prohlédnout automaticky,“ uvedl vedoucí Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu Radek Lakomý.

Je podle něj zásadní, aby muž při nalezení problému, tedy například zvětšení varlete, zatvrdnutí či bolesti v místě, ihned vyrazil k lékaři. Právě u tohoto typu rakoviny často muži zažívají stud, který ale podle odborníků není na místě. „V mladém věku hrajeme o čas,“ řekl Lakomý.

Důležitý je zdravý životní styl

Samovyšetření zmiňuje i jako jeden ze tří nejdůležitějších kroků, kterých by se měli lidé v kontextu onkologických onemocnění držet. „Důležitý je zdravý životní styl, samovyšetřování a prevence a při potížích jít k lékaři,“ uvedl Lakomý.

Specifická je u mladých psychologická péče při onemocnění. V tomto věku je pro pacienty obzvlášť náročné adaptovat se na fakt života ohrožující nemoci. „Tito pacienti jsou ještě velmi křehcí, teprve se dotváří funkční strategie vyrovnávání se zátěží. Nemají ještě dostatek životních zkušeností ani informací, prožívají bouřlivé stavy, které neumí mít pod kontrolou,“ vysvětlila vedoucí Úseku klinické psychologie Masarykova onkologického ústavu Radka Alexandrová.

Psychologická pomoc pro onkologické pacienty má více podob. „Pacientům nabízíme formy krizových intervencí nebo dlouhodobější psychoterapii, ale i ergoterapii (léčba prací - pozn. redakce). Dlouhodobou psychoterapii může využít jak pacient, tak jeho blízcí,“ řekla Alexandrová.

I přes mírný nárůst zůstává počet nádorových onemocnění u mladých trvale nízký, tvoří přibližně tři až čtyři procenta z nově diagnostikovaných.

Pokračovat bude vyšetřování smrti studenta brněnské Univerzity obrany, jenž zemřel při výcviku ve vojenském prostoru Vyškov. Snímek je ilustrační.
Smrt studenta Univerzity obrany při výcviku u Vyškova: příbuzní podali stížnost

Nádorovými onemocněními mladých se zabývá i nový seriál České televize Smysl pro tumor, v neděli televize odvysílala poslední díl. „Z profesního hlediska to bylo zpracováno velmi dobře, obzvláště silné byly rozhovory s reálnými pacienty na konci každého dílu,“ sdělil lékař z kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Pavel Šlampa.