Výzkumníci se nyní začnou zabývat i chorobami, které s pokročilým věkem souvisí. Například nádory, chronickými záněty či degenerativním onemocněním mozku a srdce. „Jedna skupina se zaměří také na metody, jak proces stárnutí zpomalit,“ sdělila mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.

Ilustrační foto
Pozor na přípravu jídel v teplém počasí. Přibývá nemocných s infekčním průjmem

Právě stárnutí populace je podle odborníků čím dál větší problém. Podle odhadů mají do roku 2060 lidé v České republice nad pětašedesát let tvořit víc než polovinu obyvatel. „Stárnutí představuje výzvu pro společnost. Věříme, že díky novému projektu se zlepší jeho chápání a vzniknou i nová léčebná řešení pro poruchy s ním spjaté,“ uvedl ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.

Nový výzkum
• Projekt s názvem Molekulární, buněčný a klinický přístup ke zdravému stárnutí získal grant 700 milionů korun.
• Peníze dostal ze Strukturálních fondů Evropské unie.
• Zaměří se na stárnutí a na nemoci s ním spojené.

Projekt bude jedinečný regionální spoluprací. Podílet se na něm budou experti z celé Moravy. „Zapojí se víc než 220 výzkumníků, například z Univerzity Palackého v Olomouci, z Masarykova onkologického ústavu v Brně nebo z Ostravské univerzity,“ vyjmenovala mluvčí.

Moravský tým bude spolupracovat i s odborníky z ciziny. „Třeba s jihokorejským Brain Research Institute či s univerzitou v australském Melbourne,“ nastínil šéf centra klinického výzkumu Gorazd B. Stokin.

Ilustrační foto
S osvěžením poradí studenti. Zmapovali veřejná pítka, další dvě v Brně přidali