Podle Roberta Stejskala ze Správy národního parku Podyjí si jedenáct zvířat na dvou místech zvyká velmi dobře. „Nepozorujeme žádné problémy, i v zimě si poníci vystačí a potravu si na pastvině najdou. Důrazně ovšem žádáme návštěvníky, aby se je nepokoušeli dokrmovat. Před Vánoci jim někdo do ohrady házel například pečivo a kukuřici. Koně dokrmování nepotřebují, naopak je to může ohrozit na zdraví či životě,“ varoval Sejskal.

Pastva podle něj už přináší první výsledky. „Z vřesoviště mizí vysoké trávy a mnohem víc je vidět drobná členitost terénu. Vznikají tak i podmínky pro návrat a rozšíření různých druhů bylin i živočichů vázaných na pastviny,“ poukázal Stejskal.

Stádo se zřejmě na jaře poprvé rozroste. „Všechny klisny jsou nyní březí. Hříbata by se měla narodit na jaře,“ informoval ředitel správy parku Tomáš Rothröckl. I on označil aklimatizaci jedenácti poníků přivezených v květnu z anglického Exmooru za dobrou a úspěšnou.

Poníky přivezla na vřesoviště mezi Havraníky a Hnanicemi a na bývalou vojenskou střelnici v Mašovicích společnost Česká krajina. Naplňují tam od loňského roku dlouhodobý projekt udržování a obnovy druhově rozmanitých vřesovišť a pastvin.