Lolitě módě se věnuje osm let. „Vychází z viktoriánského a rokokového období. Vznikla v Japonsku. Jen sukni zkrátili, aby byla aspoň ke kolenům. Může být i delší, se spodničkou, musí být také zahalená ramena,“ vysvětluje blondýna. Ve velkých vedrech je tak striktně zakrytá mít nemusí.

Časem se Kristýna propracovala i k historické módě. „Známá mě vzala na rekonstrukci bitvy, na kterou jsem si musela ušít dobové šaty. Šlo o ruský sarafán, zjistila jsem, že je to hodně pohodlné. Tak jsem se dostala i k empíru,“ říká žena.

Empír se rozšířil za vlády Napoleona a také se k tomu váže móda. Šaty se špatně sháněly, proto si je Kristýna začala šít sama. „Vzala jsem si je jednou nebo dvakrát za sebou. Pak jsem si řekla, že bych na nich mohla ještě něco vylepšit. Proto nejen já, ale i moje šaty vlastně neustále prochází vývojem,“ poznamenává Kristýna.

V šití se neustále zdokonaluje. „Nemyslím si, že bych šila dokonale. Neustále se zlepšuji, troufám si i na složitější šaty, kde jinak upravím dekolt nebo ramínka,“ dodává Kristýna. Má dvaadvacet šatů, z toho pět empírových a sedmnáct lolita.

Tvar šatů si navrhuje sama, inspirací jí jsou obrázky z googlu. Snaží se, aby i materiál odpovídal dobové módě. „Nemůžu ušít šaty z něčeho nepěkného umělého a tvrdit o nich, že jsou empírové. Samozřejmě tehdy se šily šaty z hedvábí. Vzhledem k tomu, že jsem nevykradla banku, tak ho zatím nepoužívám,“ směje se Kristýna. Dodává, že šaty z hedvábí by vyšly i na patnáct tisíc korun.

Lolitě módě se podle Kristýny věnuje v České republice přibližně dvě stě lidí. Tvrdí, že je to poměrně velké číslo, na to, jak málo známá tato móda je. „Je nás pár holek i v Brně, oficiální srazy míváme třeba v kavárnách. Sejdeme se a všechny máme na sobě lolitu,“ říká Kristýna.

K lolitě patří také způsobné chování. „Když máme takové šaty, nemluvíme vulgárně,“ upozorňuje žena.

MARIE MRÁZOVÁ