Proč jste zavítala sem na jižní Moravu, a právě do Kyjova?

Kyjov a jeho okolí je krásné. Strávila jsem tady skvělé ráno v Bukovanském mlýně. Jela jsem ze Slovenska z přednášek, takže jsem se sem těšila. Pak další záležitost – zdravotní sestřičky a lékaři, jsou mou srdeční záležitostí. Takže právě pro to.

Sup hnědý, ilustrační snímek.
Vzácná návštěva na jihu Moravy. Samice supa hnědého létala nad Pálavou

Máte už předcházející zkušenosti s jižní Moravou?

Samozřejmě mám, přednáším i na Moravě. Mimo jiné školím tady v okolí i sexuální výchovu a tak dál. Morava je nádherná a mám ji moc ráda.

CO SE DÁLE DOČTETE?

  • Jaké jsou odlišnosti ve vztazích u lidí, co pracují na směny
  • Co vytváří ve vztahu porozumění
  • Co dělá člověka šťastnějším a zdravějším

Jaké téma jste si pro kyjovskou konferenci připravila?

Přednášku Křehké vztahy. Vybrala jsem ji pro to, že ve zdravotnictví je v současnosti strašně moc práce. A lékaři, lékařky i sestřičky, prostě všichni zdravotníci, potřebují odpočívat. Potřebují mít vyváženou práci a vztahy. Ostatně otázka, co dělá člověka šťastnějšího a zdravějšího od začátku až do jeho konce? Vztahy. Přišli jsme v rámci výzkumu se na to, že mnozí vytížení lidé jako zdravotníci jsou vyhořelí. Proto je potřeba jim připomínat, jak pěstovat vztahy, aby mohl být člověk šťastný.

Jak moc jsou jiné partnerské vztahy u lidí, kteří pracují na směny, například právě v nemocnicích?

O každý vztah se musí pečovat a něco mu dávat. První problém je při hledání partnera, protože vytížený zdravotník, když přijde domů, tak je unavený a už nemá tolik energie, aby šel někam hledat partnera, šel se bavit nebo aby po noční službě šel další večer do divadla, do kina, do restaurace nebo do baru. Má omezený čas.

Odvolací soud v Olomouci snížil muži, který týral své sny, trest z osmi na pět let.
Otřesný případ týrání dětí v Brně. Odvolací soud muži zmírnil trest

A také vytíženost vede k tomu, že si neseme věci v hlavě se sebou. Když už jsme zadaní, tak nemáme tolik času věnovat se tomu, čemu bychom chtěli a pečovat o vztah. To je asi nejdůležitější. To, o co je potřeba pečovat, jsou komunikace, úcta, láska, ve smyslu laskavosti i sexu. A tolerance. To vytváří porozumění. A o tom je řeč. Jak to udělat, abychom to v této době zvládli a u toho ještě dokázali se starat o rodiny, o děti, být dobrými mámami, dobrými táty.

Existuje v této souvislosti nějaký výzkum k tomu, jestli se zdravotníci milují častěji než většinová populace?

Myslím si, že každý se miluje podle své potřeby. Sexuální potřebu má každý jinou. Ale myslím si, že zdravotníci vědí, že pokud se budou milovat, myšleno fyzicky, dvakrát týdně, tak tím předcházejí kardiovaskulárním onemocněním.

Zdroj: Deník/Petr Turek