Skvosty pod vrstvou ušmudlanosti. Satirik Biler popisuje Brno v novém průvodci
Hrad, který z dálky vypadá spíše jako sklad zbytečných věcí. Tak popisuje jednu z brněnských dominant, hrad Špilberk, Stanislav Biler ve své nové knize 111 míst v Brně, která musíte vidět. Kritikou nešetří, některé lokality ale přeci jen ocenil. „Mám rád líšeňský kostelíček pro svou osamocenou polohu v polích nad městem s výhledy do krajiny,“ říká.
Průvodce doplněného o fotografie, autentické zážitky a návod, jak se na dané místo dopravit, napsal s pomocí svých dětí. „Inspirovaly mě otázkami, proč žijeme zrovna v Brně,“ prozrazuje osmatřicetiletý muž.
Vybrané výroky
- „V okolí Bobycentra si budete připadat jako poslední přeživší po apokalypse."
- „Fotbalový stadion za Lužánkami začíná připomínat brněnské nádraží, o jehož odsunu z centra do bažin kolují legendy, zatímco reálně stále stojí na stejném místě."
- „AZ Tower – Mrakodrap, který se dotýká oblaků jen při inverzi."
Návštěvníkům města chce ukázat místa a budovy, které mohou přehlédnout. „Když v Brně vystoupíte na hlavním vlakovém nebo autobusovém nádraží, nejspíš budete chtít okamžitě utéct. Ale to by byla chyba. Pod vrstvou ušmudlanosti se totiž skrývají nečekané a neokázalé skvosty,“ láká v předmluvě spisovatel.
Kromě kostelíku v Líšni chválí také židovský a Centrální hřbitov, městskou čtvrť Lesná či Moravskou zemskou knihovnu. „Doporučuji i Bílou horu, z níž vypadá Brno snad nejkrásněji. Za pozornost stojí sídliště Kamechy. Pro bezprecedentní drzost developerů stavět obludné mrtvé čtvrti, vedle nichž vypadají i komunistická panelová sídliště jako vzor lidskosti,“ kritizuje.
Ostrým výrokům se nevyhnula ani známější místa. Třeba Mendlovo náměstí řadí autor k těm nejošklivějším v Brně.
Pro ty, kteří se s autorem již setkali, se ale nejedná o žádné překvapení. Před třemi lety v poslední kapitole průvodce To je Brno nelichotivě okomentoval okolní města a vesnice.
Příznivci Bilerova kontroverzního stylu se i do budoucna mají na co těšit. „Plánuji román, jehož děj se bude odehrávat v Brně. Časem snad i samostatného průvodce po klenotech jižní Moravy, jako je Kuřim, Blansko nebo Adamov,“ nastiňuje satirik.