Slámové víno minulý týden začali lisovat ve Vinných sklepech Lechovice na Znojemsku. „Posbírali jsme na něj patnáct tun hroznů, ze kterých nám vyteklo asi tři a půl tisíce litrů vinného moštu," uvedl sklepmistr podniku Roman Staněk.

Hrozny pro speciální nápoj vinaři nechávají ležet na slámě několik měsíců. Seschnutím se cukernatost hroznů zdvojnásobí. „V moštu na kabinetní vína je asi jednadvacet kilogramů přírodního cukru. V tom z hroznů pro ledovku a slámovku je to až o deset kilogramů víc," vysvětlil Krška jejich výjimečnost, což se odráží i na ceně. „Dvoudecová lahev stojí 340 korun. I přesto je o něj velký zájem," doplnil Staněk.

V Lechovicích lisují takzvanou slámovku z odrůdy Frankovka, která se ubránila hnilobě. „Odrůdu vybíráme až při vinobraní, podle zdraví hroznů," řekl vinař.

Ve většině jihomoravských vinařství se tentokrát k výrobě slámového vína neodhodlali. „Proti hnilobě bychom museli použít chemický postřik. Proto slámové víno letos raději neděláme," vysvětlil vinař Štěpán Maňák ze Žádovic na Hodonínsku.

V loňském roce přitom jejich specialitu ocenili porotci přehlídky vín Vinex zlatou medailí. „Je to poprvé od roku 1998, co jsme se do slámového vína nepustili," řekl Maňák s tím, že na zájemce čekají zásoby z předchozích let.

Počasí komplikovalo vinařům také výrobu druhé spe-ciality ledového vína. Nápoj ze zmrzlých hroznů mají letos v repertoáru jen čtyři vinařství. „Trh s ledovkou je ale malý a jsou na něm i vína z předchozích ročníků," uvedl Martin Půček ze Svazu vinařů České republiky. Za dvoudecilitrovou lahev lidé zaplatí až pět set korun.

Podle Bohumila Vajbara z Vinařství Vajbar z Rakvic na Břeclavsku, které ledové víno letos vyrábělo, bude letošní ročník vydařený. „Zatím kvasí. Má výraznou ovocnou chuť," popsal. Kvůli malému množství bude tato firma víno prodávat pouze do vybraných vinoték v malém množství.

ALŽBĚTA NEČASOVÁ