Podívat se do podzemí, na hrad Špilberk nebo si prohlédnout moderní hvězdárnu? Na turisty, kteří přijedou do Brna, čeká těžké rozhodování. Kromě nedostatku času je mnohdy omezuje hlavně drahé vstupné. Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost to má změnit nová slevová karta pro turisty.

Její součástí budou výhodné vstupy do brněnských muzeí, památek a divadel. Karta zároveň poslouží jako zvýhodněná jízdenka na městskou hromadnou dopravu. „Konkrétní podoba je závislá na dalším jednání s kulturními institucemi. Oslovíme také hoteliéry a dopravce," popsala ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková.

Zájemci dostanou na výběr mezi kartou na jeden, dva nebo tři dny. „Turistům zároveň dáme průvodce po zapojených institucích v několika jazycích a mapu," dodala Janulíková.

Brněnská karta
- varianta pro turisty: karta nabídne slevy na vstupy do muzeí, památek, divadel a kin, zvýhodněné ceny ubytování a městské hromadné dopravy, turisté zdarma dostanou i brožuru s informacemi a mapu
- varianta pro turisty a Brňany: kromě slevových balíčků pro turisty Brňané využijí dlouhodobý věrnostní program

Město uvažuje také o kartě pro obyvatele města. Podle radní pro cestovní ruch Petry Rusňákové však nejde o pokračování projektu Karta Brňana, který původně vymyslel bývalý starosta Brna-středu Libor Šťástka. „Pracovní název je Brněnská karta," popsala Rusňáková.

Politici nyní řeší, jakou variantu karty zvolí. „Ta širší by byla pro turisty i obyvatele. Slevy dostanou podobu dlouhodobého věrnostního programu, který zacílí zejména na Brňany," uvedla radní. Pokud lidé například navštíví kasematy na Špilberku a kostnici pod kostelem svatého Jakuba, dostanou na vstup do třetí městské instituce velkou slevu.

Město si od projektu slibuje vyšší návštěvnost zajímavých míst. Přesný systém zvýhodněného vstupného však zatím není známý. Druhá varianta je koncipovaná jen jako karta s turistickými balíčky, přitom nemusí být výrazně levnější. „Půjde o stejnou technologii," uvedla Rusňáková. Jak drahý bude vývoj systému a kolik lidé za kartu zaplatí, zatím neví.

Projekt chce město spustit do konce příštího roku. Zájemci si koupí fyzickou kartu, kterou následně předloží na pokladnách institucí. Brňané, kteří preferují jiný způsob, mohou místo karty použít aplikaci na internetu.

Podobné karty jsou oblíbené v zahraničí i v Praze. Tam výletníci nejčastěji volí třídenní variantu za necelých šestnáct set korun. V ceně je vstup na padesát památek a zvýhodněné vstupné na další. „Od loňského roku karta obsahuje i jízdenku na městskou dopravu. To turisté oceňují, protože vyznat se v ceníku jízdného pro ně bylo obtížné," popsala Kateřina Bártová z pražského informačního centra. Loni si turisté koupili téměř čtyřicet tisíc pražských karet.

Podle ředitelky jihomoravské Centrály cestovního ruchu Zuzany Vojtové na jižní Moravě podobná slevová karta není. „Určitě držitele namotivuje k návštěvě více míst," myslí si Vojtová.

Podobný názor má i ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. „Kvůli slevám sice budou nižší tržby, ale snad je vykompenzuje právě vyšší návštěvnost," poznamenal.