Kvůli platným koronavirovým opatřením. „Je to velká výjimka. Nepamatuju, že bychom začali lyžovat takhle pozdě,“ říká muž.

Ze svahu dolů sjíždějí obvykle první lyžaři na začátku prosince, kdy začíná lyžařská škola dětí. „Jezdíme buď na sněhu, nebo na umělé hmotě. Děti se na ní učí rychleji lyžovat. Mají pomalejší skluz a více času na přemýšlení,“ přibližuje Stávek.

Trápí jej, že vláda lyžařské areály ještě neotevřela a ani neoznámila konkrétní termín. „Hygienické podmínky bychom si ohlídali a splnili je. Snad otevřeme alespoň v únoru," věří správce lyžařského areálu.

Svah mají na Břeclavsku i díky mrazům v uplynulých dnech zasněžený. „Děti čekají v kurzu, lidé pořád volají, ptají se," líčí. V průměru je nyní podle něj na sjezdovce asi pětatřicet centimetrů sněhu.

Sezonní záležitost

Právě umělá hmota je v Němčičkách pověstná. Po roce 1989 tam přijeli i dětští závodní lyžaři ze Slovenska. „Byl srpen. Lyžovali na umělé hmotě v trenkách, nepadali. Byla to sranda, ale lyžování je sezonní záležitost,“ zmiňuje Stávek.

Přiznává, že v minulosti museli zasněžovat i dvakrát za sezonu a stejně sníh zlikvidovalo počasí. „Lyžovali jsme na hmotě. Měli jsme stále stabilitu v kurzech. Ale nepřerušili jsme sezonu,“ podotýká správce.

Pamatuje naopak také roky, kdy v Němčičkách lyžovali ještě 21. března, tedy v první jarní den na sněhu. „Bylo to čtyřikrát za dobu, co areál funguje. Byly dobré podmínky, hodně jsme zasněžili a sníh vydržel," vzpomíná matador.

Stávek oslavil už sedmdesáté narozeniny, ale nadšení do práce jej i přes nynější nepříznivou situaci stále neopouští. „Člověk duchem nestárne, když pracuje mezi mladými lidmi," usmívá se.

Už nyní ví, že za letošní sezonu budou mít velké ztráty, i když získají kompenzaci od státu. „Potřebujeme vydělávat. Lyžování bylo vždycky výdělečné. Vydělali jsme si na prodělečné obecní koupaliště, o které se staráme. Máme devět zaměstnanců," poukazuje Stávek.

Nyní se na nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě pohybují pouze sáňkaři. „Přijedou lidé z celého okolí, jsou to rodiny s dětmi," říká Stávek.

Na hlavní svah je ale nepouští, aby jej neponičili. Správce areálu neregistruje ani problémy s odpadky. „Máme tam popelnice, když rozbijí boby, mají je do čeho dát. Akorát je problém, že máme zavřené záchody kvůli aktuálním hygienickým podmínkám," doplňuje správce.