Někteří strávníci přitom možná o tyto poukázky přijdou, pokud se tak rozhodne jejich zaměstnavatel. Ministerstvo financí navrhlo, aby si podniky samy zvolily, zda budou lidem jako dosud dávat stravenky, nebo jim kromě výplat dají peníze na jídlo. „Stále by se jednalo o příspěvek na stravování, přičemž celý proces administrace by se zjednodušil. Odpadly by i související poplatky a provize, jimiž je zatížen stravenkový systém,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Jakub Vinterlík.

Zdůraznil, že návrh stravenky neruší. „Chceme jen zaměstnavatelům nabídnout další možnost, jak výhody poskytovat,“ uvedl mluvčí.

Martin Bezdíček z Blanska stravenkami platí jen v restauraci. Pokud mu místo nich zaměstnavatel dá peníze, nic na to měnit nebude. „Na obědy kvůli tomu chodit nepřestanu a tyto peníze utratím v restauraci,“ uvedl muž.

Znojemská majitelka restaurace Martina Špačková nápad vítá. „Se stravenkami jsou spojené jen starosti navíc. Když člověk zaplatí stovku za oběd stravenkou, já z toho dostanu jen čtyřiadevadesát korun. Navíc je tu práce s počítáním, evidencí a odvozem stravenek do Brna,“ řekla.

S novinkou z dílny ministerstva financí nesouhlasí Asociace provozovatelů poukázkových systémů. „Neúčelový finanční příspěvek ke mzdě nebude lidi motivovat k pravidelnému stravování a zlikvidoval by stávající vyvážený systém kantýn, dovážené stravy a řadu restaurací,“ uvedl za asociaci David Ryc.

Proti je i Unie zaměstnavatelských svazů České republiky. „Pokud bychom stravenky nahradili hotovostí, zaměstnanci by už za pár dnů vůbec nevěděli, že nějaký příspěvek na stravování dostávají a postupně by na obědy přestávali chodit,“ sdělil své obavy výkonný ředitel unie Vít Jásek.

Zavedení stravenek nyní nově zvažují v malé rodinné firmě, ve které pracuje Ondřej Kubíček z Ostrova u Macochy. „Výhodou pro zaměstnavatele je to, že určitá část ceny je odpočitatelná z daní. Na rozdíl od standardního přidání ke mzdě. Pro naši firmu je však stravenka jako forma přilepšení zaměstnancům nezanedbatelná položka. Velké společnosti dokáží tyto benefity čerpat mnohem efektivněji,“ dodal.

Ministerstvo financí předpokládá, že by se novinka mohla stát součástí daňového balíčku pro rok 2021.