Samice supa se narodila ve volné přírodě v roce 2020, po zranění strávila nějaký čas v záchranné stanici. V květnu 2022 ji španělští partneři věnovali bulharské nevládní organizaci Green Balkans pro projekt na podporu tamní populace v pohoří Stara Planina.

Odborníci vybavili ptáka satelitní vysílačkou. „V červenci téhož roku roku ji vypustili v části zvané Vračanski Balkan. Od vypuštění se pták toulá po Evropě, od července 2022 nalétal téměř devatenáct tisíc kilometrů,“ poukázal ornitolog David Horal.

  • Jak sup hnědý vypadá a jaké další druhy supa žijí v Evropě, ukazuje video ze Zoo Ostrava:

Zdroj: Youtube

Od 28. února letošního roku se pták zdržoval v okolí Vídně, kde jej zaznamenaly desítky pozorovatelů. „V neděli 3. března se přesunul sup na Pálavu a přenocoval v Milovickém lese v oboře Bulhary. Další den se pohyboval v oblasti Pálavy, Jaroslavu Zemanovi se dokonce podařilo ho pozorovat a fotograficky zdokumentovat nedaleko přírodní památky Kienberg,“ doplnil Horal s tím, že další noc už sup hnědý strávil v okolí Trenčína.

Více jak desítka ubytovacích zařízení je v Mikulově po novém roce na prodej.
VIDEO: Turisty vyhledávaný Mikulov. Hotely i penziony zavírají, jsou na prodej

Rozpětí křídel supa hnědého dosahuje bezmála tři metry. Je to nejmohutnější evropský druh supa. V České republice je sup hnědý velmi vzácným.

Sup hnědý, ilustrační snímek.Sup hnědý, ilustrační snímek.Zdroj: Pavel Štěpánek

Od roku 1989 je evidováno pouze pět pozorování. Na jižní Moravě byl dosud pozorovaný pouze jednou. „V lednu 2009 se na Pouzdřanské stepi objevil pták z jiného projektu, tentokrát z Francie,“ doplnil ornitolog.

Sup hnědý v Evropě nehnízdí na skalách, ale staví si mohutná hnízda na stromech. Nejbližší hnízdiště se donedávna nacházelo v Řecku, od roku 2021 hnízdí v Bulharsku.