Když přišla Brňanka Jana Vašků minulou středu z práce domů, cítila se upocená a bylo jí velké horko. Rozhodla se, že si napustí vanu a trochu se osvěží. „Četla jsem si tam knížku. Za chvíli jsem se začala cítit hrozně unavená a rozbolela mě hlava," vzpomněla si Vašků. Knížku odložila a zavřela oči. Kdyby v tu chvíli nezaklepal na dveře koupelny manžel, mohla být mrtvá. Z karmy jí totiž unikal oxid uhelnatý.

jak se neotrávit - nejdůležitější je pravidelná údržba komínů, topných zařízení a plynových spotřebičů
- při výměně oken za plastová v koupelně či jiné místnosti, kde je v provozu karma, je nutné často větrat
- topná zařízení s otevřenou spalovací komorou, jako jsou kotle, ohřívače vody a krby, se musí dostatečně zásobovat vzduchem
- v uzavřených prostorech se nesmí používat ohřívač fungující na plyn

Hned jí došlo, že se nejspíš přiotrávila plynem. „Koupelnu jsem vyvětrala a vyšla na balkon. Po chvíli mi bylo dobře," dodala. Další den zavolala plynaře a kominíka. Ti zjistili, že jí špatně táhl komín a jedovatý plyn se vracel z komínu zpátky do koupelny.

Podobných případů je přitom letos více než loni. „Hasiči zatím zasahovali v devíti případech otravy plynem. Za celý loňský rok to přitom bylo jenom šestkrát," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Hasiči však k otravám vyjíždějí jen v případech, kdy se záchranáři sami k otráveným nedostanou.

Častěji proto zasahují lékaři sami. Přesné statistiky ale nemají. „Nejvíc spolu se začátkem topné sezony vyjíždějí v době největších veder," informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Častější otravy oxidem uhelnatým přes léto způsobuje špatný tah komínu. V tropických vedrech, jaká byla právě minulý týden, se vrchní část komína zahřívá. „Aby komín dobře táhl a kouř se zplodinami z něj správně vycházel, musí být jeho konec studenější než zbytek," vysvětlil kominík Petr Šmora. V opačném případě se může jedovatý oxid uhelnatý vrátit zpátky do místnosti.

Důležité jsou podle kominíka i pravidelné revize komínů. „Ze zákona jsou kontroly povinné jednou ročně. Pokud je lidé zanedbají, hrozí jim pokuta až pětadvacet tisíc korun," podotkl Šmora.

Jednou za rok mají také zkontrolovat plynové spotřebiče v domácnosti plynaři. „Zjišťujeme, kolik vzduchu se do karmy dostává a jaký je tlak v místnosti a venku, tedy jestli nejsou zplodiny tlačeny dovnitř. Pokud je karma v uzavřené místnosti, hrozí problém," upozornil plynař Petr Sláma. Aby spotřebič správně fungoval, potřebuje stálý přísun vzduchu.

Právě větrání místnosti, kde se karma nachází, může případné otravě předejít. Odborníci lidem také doporučují koupit si plynový detektor. Ten na únik nebezpečného plynu zareaguje zvukovým upozorněním. „Detektory mohou zachránit život. V posledních letech si je kupuje stále víc lidí," sdělil Martin Dolanský, který v Brně provozuje obchod s plynovými detektory.

Lehká otrava oxidem uhelnatým se projevuje bolestí hlavy, závratí, bušením ve spáncích, nevolností, slabostí či únavou. „Paradoxně se však může objevit pocit rozjaření, nekritičnost, dobrá až euforická nálada. U pacienta často pozorujeme i zarudnutí v obličeji," vylíčila primářka kliniky plicních nemocí z Fakultní nemocnice Brno Marcela Tomíšková. Při závažnější otravě má pak člověk křeče a je ospalý, otrávený se nedokáže soustředit a je popletený. Otrava může vyústit až v hluboké bezvědomí a nenávratně lidský organismus poškodit.

Pokud ale lidé otravu rozpoznají včas, pacient se obvykle úplně vyléčí. „Přesto existuje skupina lidí, u kterých se vyskytují s odstupem týdnů až měsíců poruchy soustředění nebo zmatenost. Naštěstí se postupně tyto obtíže zmírní nebo zcela vymizí," dodala Tomíšková.

JAN ČAMBORA