Hasiči upozorňují, že s podobnými nepravdivými oznámeními se na tísňových linkách setkávají několikrát týdně. „Z téměř 250 tisíc přijatých tísňových volání v roce 2013 šlo ve víc než pětaosmdesáti procentech o zneužití linky," konstatoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Operátoři jihomoravské záchranné služby se podle jejího mluvčího Radka Turina se zneužitím linky setkávají téměř denně. Policejní mluvčí Bohumil Malášek se domnívá, že lidé si často ani neuvědomují, že obsazováním tísňové linky mohou ohrozit život nebo bezpečí těch, kdo pomoc opravdu potřebují.

Sedmatřicetiletý muž ze Svitávky, který o víkendu linku zneužil, byl podle policistů velmi opilý. „Měl téměř dvě a půl promile alkoholu v krvi," informovala policejní mluvčí Iva Šebková.

A právě opilci podle zkušeností operátorů zneužívají tísňové linky nejčastěji. Potvrdila to odborná referentka z Českého telekomunikačního úřadu Jana Špačková. „Ze 140 oznámení zneužití tísňové linky, které jsme loni na úřadě přijali, bylo opilých devadesát procent volajících," sdělila Špačková.

Malášek uvedl, že tísňovou linku policie často kontaktují opilí lidé pouze proto, že chtějí odvézt domů. „Operátorovi řeknou, že se ztratili a nevědí, jak se dostat domů, ať pro ně přijedeme," popsal hovory policejní mluvčí.

Takovéto případy se operátoři snaží vyřešit po telefonu, aby zbytečně nezatěžovali policejní hlídku, která pak může chybět u důležitějších zásahů.

Na tísňové linky často volají také důchodci, kterým chybí někdo, s kým si můžou popovídat. „Tito osamělí lidé si nejspíš ani neuvědomují, že se svým jednáním dopouštějí přestupku. Odkazujeme je proto na naši seniorskou linku, kde s nimi jejich potíže probere odborně vyškolený pracovník," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.Zneužívání tísňových linek.

PRO ZVĚTŠENÍ ROZKLIKNĚTE

Podle brněnského psychoterapeuta Aleše Aujezkého se nabízejí tři vysvětlení, proč někdo tísňovou linku zneužívá. „První z nich jsou případy, kdy se lidé vytahují ve společnosti před ostatními. To platí obzvlášť u mladých," domnívá se psychoterapeut.

Druhou skupinu podle něj tvoří lidé, kteří si ventilují agresi. „Jsou naštvaní a vybíjejí si to na někom, kdo s tím nemá nic společného," tvrdí Aujezký. Dodává, že další zbytečná volání mají na svědomí psychopati a duševně nemocní.

Zneužití tísňové linky je přestupek. Pachatelům za něj hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun. Z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu může volajícím také propadnout mobilní telefon, ze kterého volali. „O výši pokuty rozhoduje odborný referent úřadu, kterému případ předá policie. Nejčastěji se jako sankce ukládá pokuta v rozmezí tisíc až čtyři tisíce korun," vyčíslila Špačková.

Policejní mluvčí Malášek upozornil, že falešné ohlášení bomby zákon už posuzuje jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Pachatelům za něj hrozí až pět let ve vězení.

Oproti loňsku počet přestupků zbytečného volání na tísňové linky stoupl téměř dvojnásobně. Policisté pachatele varují, že je díky moderním technologiím velmi snadné volajícího odhalit.