Například v Brně podle lidí chybí dostatek pořádných výběhů. „V Králově Poli je jich několik a jsou velké. Navštěvujeme také psí hřiště. Ale třeba v Židenicích je výběh malý. S naším Bernym se proto snažím chodit do lesa a na louky, kde není tolik lidí a on se může dostatečně proběhnout," podotkla Lucie Ryšánková.

Dalšímu majiteli psa Lukáši Rebendovi zase ve městě schází sáčky na výkaly. „Stojany potkávám, ale jsou většinou prázdné. Sáčky si proto nosím svoje, ale než narazím při venčení na koš, nesu ho dlouho plný," postěžoval si Rebenda.

Někteří lidé tak v rozporu s vyhláškou nechávají zvířecí exkrementy na trávníku. Podle mluvčího brněnské městské policie Michala Simandla ale za loňský rok udělili strážníci za tento prohřešek minimum pokut. „V přítomnosti muže zákona lidé výkaly sbírají téměř vždy, i kdyby je měli vzít do ruky bez sáčku. Jinak lze pokuty dávat jen těžko, vyhledávat psa po-dle jeho genetické informace nechceme," usmál se Simandl. Dodal, že strážníci tak nejčastěji zasahují kvůli psům bez vodítka nebo majitele. Loni rozdali patnáct set pokut.

V Blansku vedení města se znečištěnými ulicemi bojuje hned několika způsoby. Zajišťuje úklid veřejných prostranství, nechává tvořit nová místa pro venčení a provozuje útulek pro psy. Například stojanů se sáčky na exkrementy je ale pořád málo. „Snažíme se to zlepšit," ujistil místostarosta Jiří Crha.

V Břeclavi zase často řeší problémy se zatoulanými zvířaty. Už od roku 2011 tam přitom platí vyhláška zakazující volné pobíhání psa bez vodítka. „Takový pes může být považován za toulavého či opuštěného a je možné ho odchytnout," píše se ve vyhlášce.

Končí v útulku

Loni břeclavští strážníci odchytili třiasedmdesát psů. Někteří skončili v útulku v nedalekých Bulharech, jiné si vyzvedli lidé už na služebně. „Snažíme se dávat fotky zvířat na internetové stránky i na facebook, abychom zvýšili šance na jejich nalezení," poznamenal mluvčí městské policie Zdeněk Novák.

Strážníci v Břeclavi stejně jako jinde pracují při odchytu s vodítky, odchytovými oky či sítěmi. „Máme i narkotizační pušku. Ovšem tu po-užíváme v průměru jen jednou ročně," doplnil Novák.

Někteří pejskaři porušují předpisy i v případě povinných poplatků. Podle mluvčí hodonínské radnice Martiny Trumpešové existují dva typy neplatičů. Jeden zvíře má přihlášené, ale peníze dát nechce. Druhý jej ani nepřihlásí. U první kategorie město posílá upomínku. „Pokud ani poté včas nezaplatí, přistoupíme k exekuci platu. Jestliže neplatič příjem nemá, podáme k soudu návrh na exekuci," vysvětlila Trumpešová s tím, že poplatek v Hodoníně je stejný pro byt i dům. Na dalších místech v kraji to přitom často neplatí, lidem v bytech tak mazlíček vyjde až o několik stovek korun ročně dráž.

V Bučovicích na Vyškovsku problémy s neplatiči nemají. „Ti, kteří se zaregistrují, za psa pravidelně platí. Dlužníky neevidujeme," ujistil vedoucí ekonomického odboru Michal Vrána.

Pro zvětšení klikněte.