Ráno sedmnáctého listopadu 1989 se nezdálo, že tento den odstartuje významné změny. Večer, po násilném potlačení studentské demonstrace v Praze, už bylo vše jinak. Dvacátého listopadu se Sametová revoluce přenesla také do Brna a v dalších dnech na celou jižní Moravu. Třicáté výročí událostí se bude připomínat v celém kraji.

Stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě
Anktartický výzkum? Na zmrzlý kontinent míří dva týmy z Brna

Co přesně se v kraji před třiceti lety dělo, připomene nový projekt brněnského Moravského zemského muzea. „Plánujeme vytvořit novou stálou expozici k událostem roku 1989 v Domě Jiřího Gruši v Hudcově 76. Podrobný scénář zatím nemáme. Expozice se bude orientovat na události v Brně a okolí,“ nastínila mluvčí muzea Barbora Javorová.

Oslavy výročí
• V Brně jako každý rok i v roce 2019 připomenou události let 1939 a 1989 studenti brněnských vysokých škol shromážděním a lampionovým průvodem.
• Shromáždění s projevy pamětníků či výstavu v centru Brna chystá iniciativa Společně Brno.
• Brněnské Moravské zemské muzeum chystá o listopadu 1989 novou stálou expozici.
- Ve Znojmě připomenou výročí několika akcemi.


Výstavou mapující nejen Sametovou revoluci, ale i další významné milníky československé historie v druhé polovině dvacátého století, si listopadové události roku 1989 připomene iniciativa dobrovolníků Společně Brno. Panely chtějí umístit v centru Brna. „Chceme uspořádat také vzpomínkovou akci s projevy pamětníků. Konat se zřejmě nebude sedmnáctého listopadu, ale až dvacátého, kdy se revoluce dostala do Brna,“ uvedl za iniciativu Ondřej Zeman.

Iniciativa při letošních oslavách organizovala také protest proti premiérovi Andreji Babišovi. „Zda se při oslavách výročí i příští rok bude nutné dotknout současných politických témat bude záležet na dalším vývoji politické situace v zemi,“ zmínil Zeman.

Tradiční akcí, jenž připomíná listopadové události let 1939 a 1989, je shromáždění a lampionový průvod Brnem pořádané studenty všech brněnských vysokých škol. Akce vysokoškoláků Brněnský sedmnáctý nebude chybět ani příští rok.

Vzpomínat se bude i na dalších místech v kraji. Několik akcí chystá třeba znojemská radnice. „V duchu výročí se ponese určitě Den otevřených dveří radnice sedmnáctého listopadu i Noc divadel, která se koná v podobném termínu,“ řekla mluvčí znojemského magistrátu Zuzana Pastrňáková.

Do oslav výročí se chce zapojit i Jihomoravský kraj. „Kraj je také připravený podporovat akce související s třicátým výročím Sametové revoluce, zejména těch, které budou spojené s koncem železné opony na česko-rakouských hranicích. Jihomoravský hejtman už o tomto jednal s hejtmankou Dolního Rakouska,“ uvedl krajský mluvčí Jiří Klement.

Ilustraní foto
Elektřina a plyn podraží kvůli ceně uhlí. Lidé si připlatí i za vodu