Na to, co nadšenec do historie železniční dopravy připravil po zimě nového, se zájemci mohou do Divišovy ulice přijít podívat už od soboty. „Mám novou rozhlednu, stanici Jiříkov, jeřáb na stavbě nebo věrnou kopii mého domu,“ pochlubil se Šimkůj.

Původní trať se mu podařilo o zimní pauze rozšířit. „Teprve před pár dny jsem ji dokončil, teď měří už třicet metrů,“ poznamenal stavitel. Koleje navíc vedou až do sklepa domu, kde je depo. Do něj vlak zajíždí každý večer.

Nápad postavit si model železnice Šimkůj dostal, když jezdil na montáže do Německa. „Je to úzkokolejka zmenšená jedna ku dvaadvaceti,“ přiblížil Šimkůj. Když ji před třemi lety otvíral, myslel si, že nebude moc lidí zajímat. Spletl se. „Zájem je rok od roku větší. Jednou jsem si pro zajímavost dělal čárky a zjistil jsem, že za loňskou sezonu tady bylo pět set lidí,“ poukázal Šimkůj.

U plotu jeho domu se zastavují rodiny a chodí k němu také děti ze školek. Výlet k zahradní železnici plánuje se svým dvouletým synem Jáchymem například Petr Novotný z Blanska. „Několikrát jsme šli okolo, ale bylo zavřeno. Buď byl všední den nebo bylo škaredě. Snad nám to co nejdříve vyjde. Syn už se na vláčky moc těší,“ svěřil se muž.

Úzkokolejka bude pravidelně jezdit každých čtrnáct dní v neděli, o prázdninách pak každý týden. „Jsem v důchodu, tak pro mě není problém se domluvit i v týdnu. Mám také přenosný, menší, model železnice, s kterým občas jezdím po různých akcích,“ sdělil Šimkůj.
Železnici už nemá kam rozšiřovat, zahrádka před domem je plná. Jednou by si ale rád pořídil automatické výhybky. „Nebude to hned. Všechno to stojí docela dost peněz. Na druhé straně mám radost, že to děti baví,“ dodal nadšenec.

TEREZA HANUSOVÁ