Chlapec se zranil loni v létě. Od té doby má ochrnuté zápěstí. Škola mu podle rodičů doteď nezajistila speciální přístup ani asistenta. „Syn nejprve ani nevěděl, co probírají. Učitelka jej posadila dozadu a nechala ho číst si. Když jsem se jí na to ptala, jen odsekla, že neví, co s ním má dělat, když nemůže psát,“ popsala matka, která si nepřála uvést jméno. Přestože chlapec nemůže plnit úkoly jako ostatní, jeho třídní Magda Hájková to po něm i po upozornění přesto vyžaduje. Tablet mu totiž povolit nechce.

Jak zjistil Deník Rovnost, chování učitelky vadí i dalším rodičům. Chlapce s dyslexií například hodnotila přísně a tvrdila, že žádné omezení nemá. „Druhákům řekla, že je potrestá hadičkou, kterou je pleskne přes ruce. Přestože se hájí, že šlo o žert, měla by žáky spíš motivovat než strašit,“ řekla jiná z matek, která si rovněž přála zůstat v anonymitě.


Učitelka dle stížností děti také často ponižuje kvůli maličkostem, křičí na ně nebo při výkladu učiva svačí brambůrky či píše zprávy. Rodiče se proto obrátili na školní inspekci, která situaci před měsícem prověřila. „Zjistili jsme například, že používala demotivující postupy při hodnocení žáků, které byly v rozporu se školním řádem,“ zmínil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Další kroky podle něj závisí na řediteli školy.

Na učitelku si podle ředitele školy Petra Urbánka stěžuje jen malá část rodičů. „Jde o tři případy, zbytek je s pedagožkou spokojený, a to i přes zjištění inspekce. Dvacet lidí dokonce podepsalo petici na její podporu. Situaci teď řešíme úředně,“ uvedl. Hájkovou se Rovnosti do uzávěrky nepodařilo kontaktovat.

Se stížností se rodiče obrátili i na magistrát. „Výtku jsme dostali, primátor Vokřál je ale mimo Brno, takže ji začneme řešit po jeho návratu,“ vzkázal mluvčí radnice Filip Poňuchálek.