Podle majitele provozovny Quynh Bui Mau se mu za dva dny povedlo odstranit všechny prohřešky a nedostatky, kterých se v dřívějších měsících nebo dokonce letech dopouštěl. „Všechno už je v pořádku, žádnou pokutu jsem nedostal,“ řekl vlastník redaktorce Deníku přímo na místě.

Inspektoři našli při kontrole v prodejně nejen trus po hlodavcích, ale dokonce i nahlodané krabice s potravinami. V nečistotách na podlaze či v regálech se současně povalovaly zapomenuté kusy sortimentu. Potravináři tak například objevili balení brambůrků obalené v pavučinách.

Obchod s názvem Potraviny DR na rohu Cejlu a Tkalcovské ulice pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce ve středu uzavřeli. | Video: Deník/Terezie Sekáčová

„Mezi zjištěné skutečnosti patřil výskyt trusu hlodavců, výskyt hmyzích škůdců, potraviny poškozené nebo kontaminované škůdci, stopy po působení a výskytu hlodavců, výrazně zanedbaný úklid, nečistoty na podlaze, regálech nebo zařízeních nebo poškození stropu,“ vyjmenoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Zároveň dodal, že prodejna nebyla jakkoli zabezpečená před pronikáním hlodavců nebo jiných škůdců. Obchod však uzavřeli pouze dočasně. „Nemáme pravomoc zavírat prodejny natrvalo. Majiteli poskytneme lhůtu, do které musí problémy odstranit. Většinou je v jejich ekonomickém zájmu, aby tak učinili co nejdříve. Hygiena pak provede další kontrolu. Následuje správní řízení, kde je vlastníkovi zpravidla uložena pokuta,“ vysvětlil Kopřiva.

Podobné případy na jihu Moravy si můžete připomenout ZDE.