Problémy jsou s druhy netopýrů, které lezou do sice úzkých, ale často prostorných štěrbin v domech. „Z lesů jsme je kácením prakticky vyhnali, proto se naučili využívat městské prostředí. Zalézají třeba mezi panely v panelácích nebo do různých větracích šachet," uvedl předseda jihomoravské pobočky České společnosti pro ochranu netopýrů Tomáš Bartonička.

Cílem netopýrů se pak často stávají i vafky, do kterých vývodem ve zdi snadno vlezou. „Ze začátku jsou většinou mezi vývodnou rourou a zdivem, později však mohou spadnout až do topného tělesa. A tím jsou v pasti," konstatovala Zieglerová.

Pokud se vafky už nepoužívají, netopýři v nich uvíznou a začnou zahnívat. „Nejhorší možnost pro netopýry nastává, když lidé používají kamna jen občas. Při zapálení se totiž zvířata zaživa upečou," upozornila předsedkyně.

Jeden netopýr v kamnech by nebyl tolik problematický. „Jsou to však velmi společenská zvířata a často na sebe volají. Přilákají další a další jedince z okolních štěrbin, kteří jim přijdou na pomoc," dodala Zieglerová.

Netopýři v kraji∙ na jižní Moravě žije 26 druhů netopýrů
∙ v zimovištích je jich v kraji odhadem deset tisíc
∙ někteří z nich hledají úkryty ve městech
∙ zalézají i do plynových kamen, kde potom uhoří
∙ jejich těla mohou topidla ucpat a rozbít

Není proto výjimečné, že v jedněch vafkách najde plynař i dvacet netopýrů. Kamna se tím ničí a lidem hrozí i otrava zplodinami. „Kamna špatně hoří a pokud je systém nasávání vzduchu a odkouření poškozený, což je u starších modelů časté, do bytu se můžou dostat nebezpečné zplodiny z hoření a lidé se přiotráví," varoval brněnský plynař Josef Kalina.

Zimování v kamnech může netopýrům zabránit obyčejné překrytí vývodu vafek jemnou síťkou, kterou nedokážou prolézt. Ochránit se tím dá zdraví a majetek lidí i život zvířete. „Hibernujícímu netopýrovi trvá asi třicet minut, než dokáže zareagovat na roury, které se zahřejí i na 180 stupňů Celsia, a přemístit se jinam. Až do nitra kamen se stejným způsobem mohou dostat i ptáci," uvedla Zieglerová.

Není to jediné nebezpečí, které netopýrům kvůli nevědomosti lidí hrozí. Stává se také to, že stavební firma, jež zatepluje dům, rekonstrukci špatně načasuje. Zvířata, která se ukrývají ve škvírách domu, pak zazdí. „Většinou se alespoň snažíme, aby dělníci při opravách netopýry nezabili. Kdybychom chtěli napravit i redukování jejich úkrytů zateplováním domů, vedlo by to k nereálným omezením," vysvětlil Bartonička.

Dodal, že v Brně už zbývá jen několik desítek domů, které ještě nejsou zateplené a kam se můžou netopýři před zimou uchýlit. „Právě odtud nám lidé pravidelně volají, že mají v domě netopýra," řekl předseda.

Na jižní Moravě žije šestadvacet druhů netopýrů. „Odhadem je jich na zimovištích v Jihomoravském kraji deset tisíc, jejich počítání je ale velmi složité. O druzích, které se ukrývají ve městech, není možné získat mnoho informací," uvedl Bartonička.