Ultrazvukem odstraní nádor bez jediného řezu. I za pomoci 64 počítačů
Brno - Metodou, kterou vymyslel, lékaři odoperují nádor bez jediného řezu nebo zmírní záchvaty epileptiků. Šestatřicetiletý Jiří Jaroš z Fakulty informačních technologií brněnského Vysokého učení technického se věnuje využití superpočítačů v oblasti simulace šíření ultrazvuku v lidských tkáních.
„Největší výhoda metody je její neinvazivnost (neproniká do lidského organismu – pozn. red.) a také, že pro ultrazvuk neexistují žádné hraniční dávky," říká.
Novou techniku na simulování ultrazvuku původně její tvůrci nezaměřovali na zdravotnictví. „Kolegové začali s touto metodou asi před osmi lety v Londýně, poté přešli do Austrálie. Tam jsme ve třech začali spolupracovat. Nyní je nás spolu s kolegy z Velké Británie šestnáct a vědců, kteří náš kód v současnosti používají, je asi osm tisíc," vypočítává Jaroš.
O deseti nejvýznamnějších lékařských objevech z jižní Moravy z poslední doby si přečtěte ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost
Díky metodě mohou lékaři přesně najít ohnisko rakoviny a zničit ho. „Místo invazivní operace užíváme ultrazvukovou vlnu o vysoké intenzitě, kterou zamíříme na malý bod ve tkáni. Za několik vteřin se tam několikanásobně zvýší teplota. Lidské tělo pak tuto tkáň vstřebá a odbourá ji," popisuje Jaroš.
Techniku nyní klinicky testují pro odstraňování nádorů při rakovině prostaty a ledvin. Stejným způsobem mohou lékaři odstranit i třas rukou u lidí s Parkinsonovou chorobou nebo zmírnit epileptické záchvaty řízenou masáží mozku.
Tyto simulace však potřebují vysoký výpočetní výkon. „Abych spočítal jen malý úsek operace například při rakovině prostaty v rozumném čase, potřebuji asi čtyřiašedesát výkonných počítačů na čtyřiadvacet hodin," vyčísluje Jaroš. Výpočet tohoto typu zatím stojí kolem padesáti tisíc korun.
V budoucnu se Jaroš chce věnovat také šíření ultrazvuku v kostech, které je podle něj složitější, než ve zbytku těla.
RŮŽENA MACHÁLKOVÁ
MARKÉTA CHUMCHALOVÁ