Nový obor o třiceti místech se od podzimu otevře uchazečům na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně.

„Otevíráme obor Technické lyceum, který bude zaměřený na umělou inteligenci a internet věcí. Protože jsme odborná škola, chtěli jsme rozšířit nabídku o obor, který by měl více všeobecného vzdělávání, než naše ostatní obory,“ informovala ředitelka Olga Hölzlová.

O navyšování kapacit na středních školách informoval přednedávnem na Facebooku jihomoravský hejtman Jan Grolich. Vedení kraje se podle něj snaží posílit nabídku na oborech, o které je větší zájem.

„Je spousta lidí, kteří mají k technickým a přírodovědným oborům blízko, ale chtějí k tomu i všeobecný základ. A skvělá cesta jsou lycea, která právě toto kombinují,“ uvedl hejtman.

Podle ředitelky Střední a základní školy Tišnov Dany Staňkové je sice v poslední době zájem především o učební obory, i tak ale v novém školním roce zpřístupní třiceti zájemcům nový maturitní program Technické lyceum. „V posledních asi dvou letech vzrostl počet zájemců o studium učebních oborů, třídy jsou nyní naplňujeme na maximální kapacitu,“ popsala Staňková.

Technické obory posílí i brněnské školy

Změny vítá například Táňa Vybíralová. „Každé navýšení kapacit se počítá, zmírní starosti rodičů s tím, kam dítě poslat, aby mělo dobré profesní vyhlídky do budoucna. A pokud jsou to obory, které jsou perspektivní s ohledem na současné trendy, tím líp," myslí si Brňanka.

Z technických oborů posílí o tři desítky míst i brněnské školy Purkyňova, Olomoucká a Střední škola strojírenská a elektrotechnická. Kapacity navyšují ale i ředitelé netechnických oborů, třicet míst přidá pedagogické lyceum ve Veselí nad Moravou.

Internet věcí (IoT)

  • Navzájem propojená zařízení vybavená senzory a softwarem, která spolu dokáží komunikovat prostřednictvím internetu

Změny se dotknou i odborných škol. Silnější ročník tak čeká například studenty oboru cukrář na Střední škole gastronomie, hotelnictví a lesnictví v Bzenci nebo oboru elektrikář – silnoproud na Střední škole technické ve Znojmě.

„Důvodem je velký nárůst zájmu o tento obor. Před pěti lety se hlásilo pětadvacet zájemců, vloni to bylo už třiašedesát,“ vysvětlil znojemský ředitel Jiří Vojtěch.