Jak informoval Deník Rovnost, Farkas se do Turecka před rokem vypravil, aby bojoval proti Islámskému státu (psali jsme ZDE).

Podle mluvčí ministerstva zahraničí u dvojice našli Turci před pár dny materiály, které zmiňují právě kurdské milice YPG. Bojovníky milic však lidé z Ankary považují za teroristy. V současné době jsou zadržení podle Lagronové v provincii Şirnak a česká diplomacie se snaží o jejich deportaci do České republiky. „V Turecku platí přísné protiteroristické zákony, které nám zabraňují být s nimmi v kontaktu. Snažíme se tedy spojit alespoň s jejich přiděleným tureckým právníkem," uvedla mluvčí.

Deníku Rovnost Farkas v listopadu loňského roku sdělil, že počítá s tím, že misi nepřežije. Před odjezdem sepsal závěť a prodal všechen svůj majetek. „Nebojím se o život. Takové otázky si již nepokládám," sdělil tehdy třicátník.

Farkas, který vystupuje pod přezdívkou Serxwebun Botan, je podle Daily Sabah odstřelovačem. „Všelichová s krycím jménem Zelane Botan se stará o logistiku, zdravotní péči a koordinovala také cesty dalších „dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie," napsal citovaný turecký zdroj.

Poté, co před pěti lety vypukla občanská válka v Sýrii, začal Farkas šetřit peníze a sbírat kontakty v místech, kde by mohl pomoci. Zvolil Kobání, kde Kurdové bojují proti Islámskému státu. „Tito lidé jsou zoufalí. Každý den hrozí, že se jejich domov promění ve válečnou frontu. Farkas tam jde s tím, že se dostane do konfliktů a že ho zřejmě jako bělocha zajmou," prohlásil tehdy vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.