V centru obce jsou proto nyní u přechodu semafory, které pěším umožní bezpečnější přecházení. „O semafory jsme usilovali hodně dlouho. Jde nám o bezpečí chodců. Jsou tam na zkoušku do konce října. Pak policisté a silničáři vyhodnotí jejich dopad na dopravu. Rozhodne se, zda tam zůstanou nastálo nebo ne,“ uvedl starosta obce Ivo Pospíšil.

Na sloupech u silnice jsou kamery, které monitorují intenzitu dopravy. Chodci čekají na zelenou po stisknutí tlačítka u semaforu. Na přejití přechodu mají sedm vteřin. „Já si myslím, že semafory u přechodu pro chodce mají být nastálo. Přejít silnici je v Lipůvce obrovský problém. Za mě je to dobrý krok a zvýšení bezpečnosti. V těch místech je velký pohyb lidí. Někteří řidiči zřejmě budou nadávat, že se mohou tvořit kolony, ale intervaly na přecházení nejsou podle mého příliš dlouhé,“ řekl jeden z místních Břetislav Svánovský.

Ředitelství silnic a dálnic vybudovalo poblíž semaforu ve směru od Brna zábrany, aby zamezilo neukázněným řidičům podjíždění stojících aut na červenou. Podle krajského koordinátor BESIPu Pavla Čížka se však jedná o vytloukání klínu klínem. „Semafory na přechodu v Lipůvce znamenají větší bezpečnost pro chodce. Ale zpomalí dopravu, vytvoří se kolony. Dokud nebude stát dálnice, není tady šance na zlepšení,“ uvedl Čížek.