Zádvorská lepa je ve Velkých Opatovicích známá, přestože ještě donedávna nenesla toto jméno. „Když jsme lípu přihlašovali, chtěli jsme, aby její název odrážel, že stojí na Malé Hané, proto to jméno,“ vysvětlil Dalibor Badal, který za přihlášením lípy do soutěže stojí.

Je to právě on, kdo se o dřevinu stará, zná její příběh a nejvíc se zasadil o to, aby zvítězila. Podle něj ale tajemství úspěchu spočívá v místních lidech. „Našich stromů si tu všichni váží a mají je rádi. To se pak v anketě pozná. Když naše lípa vyhrála, dvě dámy, které šly kolem ní, se k ní otočily, pověděly jí, že vyhrála, a dokonce se jí poklonily,“ vzpomíná s nadšením Badal.

Teď je strom chlouba vesnice. Jeho majestátní vzrůst je pro mnohé tamní obyvatele záhada. Stojí totiž nedaleko křižovatky a kvůli elektrickému vedení ho museli několikrát prořezávat, jednou mu hrozilo i pokácení. Jeho odolnost byla pak jedním z důvodů, proč anketu vyhrál. „Zádvorská lepa je mimo jiné symbol nezdolnosti a svobody našeho státu,“ tvrdí koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

JAKUB SEKANINA