Na Vysočině je situace trochu jiná. Nejzávažnějších trestných činů se tam stane mnohem méně než v sousedním kraji a jejich počet je meziročně zhruba stejný. Letos i loni tam lidé vraždili pětkrát. Vražd a pokusů o ně nepřibývá ani v celé republice. Jižní Morava je tedy výjimka.

Podle kriminalistů jsou nejčastějším motivem osobní vztahy. Dlouhodobě. „Řada vražd je spáchaná mezi blízkými lidmi, nejčastěji nožem. Významným spouštěčem činu je alkohol," upozornila jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Slušnost mizí

Brněnský psychoterapeut Michal Mlynář zvyšující se násilí připisuje krizi hodnot ve společnosti.  „Lidé už nevěří ve slušnost a jejich život je nenaplňuje. Jsou zklamaní z chování svého okolí. Nevědí, v co mají věřit. Pak se mohou častěji uchýlit ke zkratovému jednání a řešení problémů násilím," upozornil Mlynář.

Jihomoravští policisté i jejich kolegové z Vysočiny se mohou chlubit tím, že se jim podaří objasnit většinu spáchaných vražd a pokusů o ně.
Vysočina má na vyšetřování vlastní tým až od roku 2010. Do té doby spadala částečně pod jižní Moravu a další dva sousední kraje. Kriminalisté tam za poslední tři roky řešili osmnáct  případů vražd. U jednoho zatím nenašli pachatele.

1997: Prostitutku škrtil drátem

Brno – Patnáct let unikal spravedlnosti Daniel Marada, který v březnu roku 1997 uškrtil telefonním drátem prostitutku v jejím bytě v brněnské Líšni. Pak ji uloupil devatenáct tisíc korun a utekl. Muže usvědčil otisk jeho prstu na pokladničce, kde měla žena schované peníze. Policistům se ale nakonec sám přiznal. Prý ho celou dobu trápily výčitky svědomí. Dostal třináct let vězení.

Policisté vraha našli na jaře roku 2012, když porovnávali otisky starých případů s nově zadanými do systému. „Ty z místa činu odpovídaly otiskům, které jsme odebrali muži stíhanému za jiný trestný čin," vysvětlil policejní odborník na daktyloskopii Ivo Kylian.

Kriminalistům podle něj zkomplikoval vyšetřování fakt, že v době vraždy ještě neexistoval ucelený systém na zpracování otisků prstů. „Teď bychom pachatele dopadli pravděpodobně dříve," konstatoval.

2001: Po dětech pátrali měsíce

Brankovice – Čtyři měsíce policisté pátrali po desetiletém hochovi a jeho o dva roky starší sestře. Na konci července si vyjeli na výlet s belgickým strýcem Stephanem Knaepenem. Po týdnu našli lidé muže mrtvého u Nebovid na Brněnsku. Předávkoval se léky.

Ostatky dětí objevil až v listopadu náhodný kolemjdoucí v lese u Brankovic na Vyškovsku. Sourozenci byli svázaní  ve spacáku. Vrah je uškrtil. „Genetická expertiza prokázala, že jde o ostatky obou dětí," uvedla tehdejší  jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.
Policie případ odložila s tím, že vraždil Belgičan. Důvod činu nikdy nezjistila.

2007: Cigaretu típla o mrtvolu

Pustiměř – Smrtí zaplatil před pěti lety za touhu po sexu tehdy jedenatřicetiletý muž z Pustiměře na Vyškovsku. Ubodala ho jeho o sedm let starší družka Martina Hasíková. Poté zapálila dům, ve kterém kromě mrtvého druha byl i její šestiletý syn. Udusil se kouřem.

Partnera žena zavraždila 27. února. Pak ho zabalila do spacího pytle a odtáhla do komory. Kriminalisté později zjistili, že si k němu chodila zakouřit. Jednu cigaretu o něj dokonce  típla.

Druhý den zapálila pokoj, ve kterém spal její syn a utekla před ohněm na půdu, kde ji našli hasiči. Soud ji později potrestal dvaadvacetiletým vězením.

CELÉ TÉMA VČETNĚ DALŠÍCH SEDMNÁCTI PŘÍBĚHŮ VRAŽD Z JIŽNÍ MORAVY A VYSOČINY NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST