Na druhé straně více než čtyřiceti hektarového rybníka je navíc známý autokemp a cyklistické singletraily. Ročně navštíví třítisícový městys několik desítek tisíc lidí. „Občas do Jedovnic zajedu na kolo. Zmíněné parkoviště bývá hlavně o víkendech nabité a chápu, že místní chtějí z turistů něco mít do obecní kasy. Kdekoliv jinde je nějaká zajímavost a atraktivní místo, vybírá se parkovné. Nepřijde mi na tom nic divného. K Olšovci jezdí spousta lidí po obecních cestách, které je třeba opravovat a okolí rybníka nějak udržovat. Kdo má na auto, má i na parkovné. S padesátikorunou za celodenní stání nemám problém. Za to dnes nejsou ani dva nanuky pro děti,“ řekl Deníku Rovnost například Vladimír Bílý z nedalekého Adamova.

Dodal, že někteří z řidičů budou ale podle všeho raději parkovat jinde ve snaze ušetřit. „To může být problém, když někteří koumáci budou auta kvůli ušetřené padesátikoruně parkovat jinde,“ dodal muž.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Na místě už jsou nainstalované parkovací automaty, které budou funkční v průběhu června. Platit budou turisté i na vedlejší štěrkové odstavné ploše. Parkovné budou Jedovničtí vybírat v této části městyse celoročně. Podle jedovnické starostky Ireny Žižkové se tímto krokem obec snaží do rozpočtu získat zpět nějaké peníze z cestovního ruchu. Daná lokalita totiž vyžaduje pravidelnou údržbu a investice. „Parkovací automaty budou v provozu celoročně. O parkoviště, jeho okolí a příjezdové cesty se musíme starat a to něco stojí. Zároveň musíme likvidovat odpad, který tu turisté nechají. Padesátikoruna není podle nás částka, která by za celodenní stání někoho zruinovala,“ poznamenala Žižková.

V Jedovnicích mají nový rondel. Po deseti letech.
V Jedovnicích mají nový rondel. Po deseti letech

Parkování pro autobusy bude povolené na sousední štěrkové ploše. Placení poplatku bude monitorovat tamní obecní policie, stejně jako to, aby řidiči ve větší míře neparkovali v místech, kde je to zakázané. „Obyvatelé, kteří žijí v přilehlé lokalitě a nemají možnost parkovat na vlastním pozemku, mohou oslovit obecní policii, která posoudí individuálně situaci. V oprávněném případě dostanou rezidenti parkovací kartu zdarma,“ uvedli Jedovničtí v obecním zpravodaji.

Situace v dalších městech

Placené parkování zavedli loni v centru města také Letovičtí. Před radnicí totiž stálo dlouhodobě velké množství aut. Část parkovacích míst nyní ustoupí po úpravách Masarykova náměstí zeleni a prostoru pro pořádání kulturních akcí. Aktuálně tam motoristé platí za první hodinu dvě koruny, za každou další pak dvacetikorunu. Několik stovek metrů od radnice u tamní hasičské zbrojnice pak město vybudovalo odstavnou plochu pro několik desítek aut, kde se za stání neplatí.

Z gruntu nové. Centrální část Masarykova náměstí v Letovicích na Blanensku nyní ovládá těžká technika. Rekonstrukce má být hotová v srpnu.
Bagry upravují náměstí v Letovicích. Bude více místa pro akce a méně aut

Velkou diskuzi vyvolalo před časem zdražení parkování na městských parkovištích v Boskovicích. Dosavadní první půlhodina stání za pětikorunu v lednu skončila. Od začátku roku motoristé platí rovnou za celou hodinu, a to deset korun. Na Masarykově náměstí před radnicí pak patnáct.

Někteří měli za to, že zvýšení cen odradí od nákupu v centru dvanáctitisícového města řadu lidí. Jedním z nich je například podnikatel Milan Huzlík, který nedaleko radnice v jednom z domů pronajímá prostory. „Pronajímáte dům, je tam pekárna. Zákazník půjde pro rohlíky a k nim zaplatí dalších patnáct korun za parkování, když se tam zdrží jen pět minut? To tam ta pekárna asi dlouho nevydrží. U velkých řetězců je přitom stání zdarma,“ uvedl před časem na jednání boskovického zastupitelstva. Zároveň zmínil, že na okolních placených parkovištích, kde je stání levnější, je přes den plno.

Placené stání? Řidiči v Boskovicích si od ledna připlatí.
Dražší parkování v centru Boskovic? Obavy mají podnikatelé i lidé v okolí

Boskovická starostka Jana Syrovátková před zdražením parkování uvedla, že tímto krokem chtějí regulovat počet odstavených aut před radnicí. „Náměstí má sloužit lidem, ne autům. Ostatní odstavné plochy jsou k této lokalitě velmi blízko v docházkové vzdálenosti. Nemyslím si, že patnáct korun za hodinu stání v centru města by bylo pro někoho likvidační,“ řekla Syrovátková s tím, že situaci zástupci města po určité době vyhodnotí a podmínky parkování případně upraví.