Nedostatek vláhy potvrzuje i Chaloupkova nedávná zkušenost s hnojením. „Na poli stále leží ledek, který jsme tam rozhodili před třemi týdny. Nespadlo ani tolik vláhy, aby se hnojivo rozpustilo a dostalo se ke kořenům,“ zmínil Chaloupka. Od Vracova po Milotice se podle něj odehrávají písečné bouře, kdy není vidět na ani krok.

Vedoucí týmu portálu Intersucho Miroslav Trnka řekl, že aktuálně je zásoba vody v půdě na jihu Moravy mírně lepší, než loni touto dobou. Ale v příštích dnech se situace zhorší. „Nedostatek se bude prohlubovat. Už nyní je špatná situace na Znojemsku, pozorujeme známky deficitu i v oblasti Soutoku na Břeclavsku,“ přiblížil. V příštích dnech odborník očekává srážky v Jihomoravském kraji jen do jednoho milimetru.

Na začátku dubna navíc začne prudce rašit vegetace. „Voda z půdy začne rychle mizet, rostliny ji rychle spotřebují,“ upozornil Trnka z portálu Intersucho.

Voda chybí také ve vodních tocích. Nejhorší je podle ministerstva zemědělství situace v povodí Moravy a Dyje. „Na některých místech protéká jen deset procent běžného množství vody, jako například v Želetavce a v Jevišovce. Nízká je také zásoba vody ve sněhu. Letošní zimu byla přibližně desetinová oproti dlouhodobému průměru,“ porovnal mluvčí rezortu Vojtěch Bílý.

Podle představitelů Povodí Moravy se průtoky v povodí Dyje pohybují mezi deseti a padesáti procenty průměrných hodnot. „Ve Strážnici protéká největší moravskou řekou Moravou třicet procent dubnového normálu. Prakticky v žádném vodním toku v povodí Moravy neteče více než šedesát procent dlouhodobého měsíčního průměru,“ popsal situaci generální ředitel státního podniku Václav Gargulák.

Vodní nádrže jsou navzdory velmi nízkým zásobám vody ve sněhu naplněné. Třeba voda z Víru a Nových Mlýnů nadlepšila průtok ve Svratce a v Dyji. „V případě srážkového deficitu může v tocích bez možnosti nadlepšení vodou z nádrží docházet na jaře a v létě k jejich vysychání,“ doplnil Gargulák.