Nyní si je prohlédnou návštěvníci Westernového městečka v Boskovicích na Blanensku. „Jak jsem odrostl, skončila sbírka na Šumavě u babičky a dědečka. Když se mi ale narodili dva synové, tak jsme si s figurkami indiánů, kovbojů a domečky začali hrát. A v podstatě do platí dodnes,“ říká Kořán.

Expozice MiniWestern se v Boskovicích rozkládá na patnácti metrech čtverečních a Kořán ji vytvořil se synem Tobiášem. Doma má sbírku rozloženou na několika policích. Víc místa na ni v bytě není. Jenom figurky hravě zaplní jeden velký kufr, zbytek modelů pak dalších sedm. Součástí boskovické expozice je městečko Root Town, horská pevnost Fort Red River, indiánská vesnice s mustangy a mezi tím vším si to po širé prérii šine vláček. „Částečně odkazuje na Šumavu, odkud naše rodina pochází. Jméno městečka je odvozeno od slova kořeny, proto se jmenuje Root Town neboli Kořenov,“ usmívá se sběratel.

Ilustrační foto
Řidiče čeká mezi Černou Horou a Lažany uzavírka s objížďkou. Ve směru na Brno

Stálou výstavu v jedné z budov Westernového městečka Boskovice doplňují kresby tamních domů vytvořené komiksovou ilustrátorkou Věrou Vybíralovou. Do Boskovic se Kořánovi indiáni a kovbojové přesunuli, protože si tamní westernové městečko zamiloval. „Připomíná mi krajinu z příběhů spisovatele Jacka Londona. V létě v Boskovicích s rodinou trávíme alespoň týden,“ vysvětluje muž.

K vytvoření expozice podle něj pomohla náhoda. Jeho snem je vytvořit z nasbíraných figurek a domečků fotokomiks. Loni si proto se čtrnáctiletým synem Tobiášem rozložili několik figurek v jednom ze zákoutí boskovického westernu. V momentě, kdy tudy zrovna procházel tamní šerif Luboš Jerry Procházka. „Líbilo se mu to, tak jsme se domluvili na vybudování expozice. Jejím cílem je snaha naučit si děti hrát,“ uzavírá Kořán.