Kývnutí od členů komise ho zjišťuje, že je na správném místě. „Letos poprvé lidé volí místo v Besedním domě v knihovně, takže počítáme s tím, že možná budou trochu zmatení. Zatím ale žádný problém nebyl," říká předseda volební komise druhého okrsku Tomáš Khůl.

Za zástěnou mezitím muž vybral ten správný lístek a hází ho do urny. „To šlo rychleji, než jsme čekal," směje se a odchází. Nikdo se v místnosti nezdrží dlouho. Až na členy komisí, kteří tam musejí vydržet do deseti hodin večer. A druhý den do dvou hodin odpoledne.

Většina z nich je tak předem vybavená. „Někdo si čte, někdo studuje volební materiály, někdo si prostě povídá," vysvětluje předseda volební komise v sousední místnosti Jan Heroudek, který se na volbách podílí jako komisař už od devadesátých let.

Vyškov podle něj býval vždy klidný volební obvod. „Za celou tu dobu si nepamatuji, že by se stal nějaký incident. Občas se maximálně stane, že třeba nějaký student doběhne odvolit v sobotu pět minut před druhou hodinou odpoledne," vzpomíná předseda.

Jinak podle něj lidé přicházejí ve vlnách. „První je v pátek hned po otevření místností. Dnes jsme tu například měli tři lidi už o půl druhé. Jeden manželský pár, který si poctivě počkal tu půlhodinu, a jednoho muže, který řekl, že se vrátí zítra," popisuje Heroudek.

Mezi půl čtvrtou a pátou bývá útlum, po páté hodině odpoledne začínají chodit lidé cestou z práce. „Když přejde tahle vlna, bývá většinou až do deseti večer klid. Do uzavření volebních místností už přijdou jen jednotlivci," popisuje Heroudek.

Jedním z voličů, který stihl už první vlnu, byla například Jaroslava Hegrová. „Já chodím volit pravidelně. Myslím si, že je to povinnost každého člověka, který má oprávnění volit. Nikdy by mě nenapadlo vynechat," zdůrazňuje Hegrová.

Za hodinu a půl stíhá ve třech okrscích svůj hlas odevzdat několik desítek lidí. Kolik jich ještě přijde, se nikdo z komisí odhadovat neodváží. „Uvidíme. Spousta lidí přijde až zítra, takže dělat nějaké závěry teď by bylo hodně předčasné," uzavírá Heroudek.

Volby v číslech

Obyvatelé Jihomoravského kraje mohou v následujících hodinách rozhodnout o tom, kdo jim bude vládnout v dalších čtyřech letech. O posty v zastupitelstvu usiluje třiadvacet stran, svá křesla chtějí letos obhájit sociální demokraté, lidovci, občanští demokraté a komunisté. V obvodech Břeclav a Brno-město lidé volí také do senátu.

Úderem druhé hodiny odpolední se otevřelo 1 409 volebních místností na celém jihu Moravy. Lidé do nich mohou přijít nejpozději do desáté hodiny večer. Kdo v pátek odvolit nestihne, může svůj hlas vhodit do urny ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

Jakmile se v sobotu místnosti uzavřou, komise se pustí do sčítání hlasů. Výsledky voleb do senátu by mohly být známé už kolem osmé hodiny večer. „Hlasy do krajských voleb budou sečtené později. V Újezdu u Černé Hory na Blanensku volí zároveň i do svého obecního zastupitelstva a jejich volební místnost se uzavře až v deset hodin večer," sdělila ředitelka brněnské pobočky statistického úřadu Helena Kratochvílová.

Znamená to, že vítěze voleb budou lidé znát už v sobotu večer, ale kolik křesel v zastupitelstvu jednotlivé strany získají, statistický úřad spočítá až z oficiálních výsledků někdy po půlnoci.

close Volby do zastupitelstva kraje a do senátu. zoom_in
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!