V kraji se nachází téměř čtyři sta padesát základních škol. Většinu z nich letos čeká řada oprav. Investují do nich ale méně peněz než loni.

V Brně čekají největší opravy například základní školu v Gajdošově ulici v městské části Židenice. „V plánu je například výměna vzduchotechniky v kuchyni. Také jsme už zahájili opravu fasády za zhruba tři a půl milionu," upozornil místostarosta Židenic Karel Bernášek. V loňském roce škola zrekonstruovala tělocvičnu za osm milionů korun. „Letos se zaměříme hlavně na mateřské školy," vysvětlil starosta.

Několik milionů na opravy škol shání i brněnská městská část Starý Lískovec. „V Základní škole Bosonožská zrekonstruujeme všechny toalety v jednom z pavilonů školy za jeden a půl milionu korun. Ve škole v ulici Elišky Přemyslovny opravíme venkovní hřiště," sdělil starosta Vladan Krásný.

Na Hodonínsku plánuje největší investice škola v Nové Lhotě. Získala dotaci ze Státního fondu životního prostředí, a tak udělá kompletní zateplení budovy za přibližně pět miliónů korun. Větší opravy čekají také základní školu na Mírovém náměstí v Hodoníně. „Plánujeme opravit fasádu a vyměnit okna. Na konci topné sezóny nás potkala havárie kotelny, takže to bychom rádi vyřešili," upozornil ředitel školy Vlastimil Letovský. Více než milion a půl zaplatí za výměnu kotlů také škola v Letovicích na Blanensku.

Několik set tisíc za opravu střech zaplatí například základní škola v Račicích-Pístovicích na Vyškovsku nebo Základní škola Erbenova na Blanensku. Školy na Břeclavsku a na Znojemsku žádně větší opravy neplánují.

Další informace o opravách základních i středních škol v kraji, rozhovor s ředitelem základní školy či tipy, co o prázdninách s dětmi, najdete v úterním vydání Deníku Rovnost.